Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/12/2019 03:53 PM
                           USMMA vs MSMC - 1/12/2019                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:57.99   11  
     1) Massey, Lynden C 19             2) Lou, Erica 20                  
     3) Hunt, Samantha K 19             4) Kirshner, Victoria A 19        
                  30.47     1:04.96 (34.49)     1:32.77 (27.81)     1:57.99 (25.22)
  2 Mount Saint Mary College-MR  'A'                       NT    2:05.47    4  
     1) O'Keefe, Daley E 19             2) McCarroll, Shayla 19           
     3) Barber, Katie A 19              4) McNamee, Kyra D 21             
                  31.59     1:07.73 (36.14)     1:38.01 (30.28)     2:05.47 (27.46)
  3 Mount Saint Mary College-MR  'C'                       NT    2:22.87    2  
     1) Greaves, Breanne J 21           2) Farragher, Elizabeth 19        
     3) Quinn, Kylie 20                 4) Debenedictus, Kaylee R 20      
                  36.45     1:15.64 (39.19)     1:52.58 (36.94)     2:22.87 (30.29)
 -- Mount Saint Mary College-MR  'B'                       NT         DQ  
     1) Gangemi, Samantha R 19          2) Hollis, Taylor E 20            
     3) Reinhardt, Sophia M 19          4) Bunch, Jillian R 18            
                  34.48     1:12.75 (38.27)     1:50.58 (37.83)          DQ (27.90)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:41.35   11  
     1) Weaver, Caelin C 21             2) Kahl, Chris A 21               
     3) Welch, Jack 19                  4) Monahan, Nolan M 20            
                  25.67       54.82 (29.15)     1:19.53 (24.71)     1:41.35 (21.82)
  2 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    1:42.52    4  
     1) Tolloti, Patrick R 19           2) Higgins, Jack P 19             
     3) Boschma, Alex M 18              4) Mizell, Matthew B 18           
                  26.99       54.48 (27.49)     1:20.33 (25.85)     1:42.52 (22.19)
  3 United States Merchant Marine-MR  'C'                  NT   x1:46.09  
     1) McAnany, Micah P 19             2) Carroll, Bryce W 22            
     3) Olsen, Jack T 21                4) Moore, Michael L 22            
                  26.57       58.02 (31.45)     1:23.52 (25.50)     1:46.09 (22.57)
  4 Mount Saint Mary College-MR  'A'                       NT    1:51.15    2  
     1) Noisy, Philippe 21              2) Neugebauer, Michael B 20       
     3) Kohlus, Robert W 20             4) Ramsey, Pj J 19                
                  29.89     1:00.36 (30.47)     1:25.80 (25.44)     1:51.15 (25.35)
  5 Mount Saint Mary College-MR  'B'                       NT    2:01.60  
     1) Gallo, Matthew 19               2) Kenney, Samuel 23              
     3) Khan, Athar 20                  4) Gilman, Alberto 21             
                  30.41     1:05.16 (34.75)     1:34.83 (29.67)     2:01.60 (26.77)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            20 Usmma-MR                  NT   11:44.04    9  
                  30.87     1:04.54 (33.67)     1:39.51 (34.97)                    
            2:49.55 ( )     3:25.20 (35.65)     4:00.58 (35.38)     4:36.21 (35.63)
        5:11.76 (35.55)     5:47.25 (35.49)     6:22.70 (35.45)     6:58.05 (35.35)
        7:33.46 (35.41)     8:09.13 (35.67)     8:44.74 (35.61)     9:20.68 (35.94)
        9:56.95 (36.27)    10:33.01 (36.06)    11:08.47 (35.46)    11:44.04 (35.57)
  2 O'Keefe, Daley E          19 MSMC-MR                   NT   12:16.72    4  
                  32.49     1:08.78 (36.29)     1:46.58 (37.80)     2:23.76 (37.18)
        3:01.37 (37.61)     3:39.52 (38.15)     4:16.46 (36.94)     4:53.85 (37.39)
        5:31.02 (37.17)     6:08.37 (37.35)     6:45.08 (36.71)     7:22.00 (36.92)
        7:58.88 (36.88)     8:35.66 (36.78)     9:12.50 (36.84)     9:49.72 (37.22)
       10:27.59 (37.87)    11:05.26 (37.67)    11:41.59 (36.33)    12:16.72 (35.13)
  3 Orski, Emily M            19 Usmma-MR                  NT   12:26.16    3  
                  31.41     1:06.83 (35.42)     1:43.49 (36.66)     2:20.51 (37.02)
        2:57.88 (37.37)     3:35.26 (37.38)     4:12.48 (37.22)     4:50.47 (37.99)
        5:28.45 (37.98)     6:05.81 (37.36)     6:43.33 (37.52)     7:21.12 (37.79)
        7:58.92 (37.80)     8:36.12 (37.20)     9:13.27 (37.15)     9:51.52 (38.25)
       10:30.31 (38.79)    11:08.73 (38.42)    11:47.69 (38.96)    12:26.16 (38.47)
  4 Lei, Angeline             19 Usmma-MR                  NT   12:49.12    2  
                  33.89     1:10.41 (36.52)     1:48.06 (37.65)     2:26.12 (38.06)
        3:04.67 (38.55)     3:43.52 (38.85)     4:22.69 (39.17)     5:02.50 (39.81)
        5:41.79 (39.29)     6:21.55 (39.76)     6:59.37 (37.82)     7:37.41 (38.04)
        8:16.35 (38.94)     8:55.03 (38.68)     9:34.34 (39.31)    10:13.66 (39.32)
       10:53.27 (39.61)    11:32.98 (39.71)    12:11.70 (38.72)    12:49.12 (37.42)
  5 Adams, Stephanie A        21 MSMC-MR                   NT   13:29.36    1  
                  36.28     1:16.03 (39.75)     1:56.49 (40.46)     2:36.80 (40.31)
        3:17.39 (40.59)     3:58.20 (40.81)     4:38.86 (40.66)     5:19.52 (40.66)
        6:00.03 (40.51)     6:40.47 (40.44)     7:21.14 (40.67)     8:02.08 (40.94)
        8:43.24 (41.16)     9:24.33 (41.09)    10:05.63 (41.30)    10:46.93 (41.30)
       11:28.19 (41.26)    12:09.34 (41.15)    12:50.03 (40.69)    13:29.36 (39.33)
  6 Reinhardt, Sophia M       19 MSMC-MR                   NT   14:07.64  
                  38.30     1:19.69 (41.39)     2:01.77 (42.08)     2:43.87 (42.10)
        3:26.29 (42.42)     4:09.00 (42.71)     4:52.07 (43.07)     5:34.78 (42.71)
        6:17.54 (42.76)     7:00.28 (42.74)     7:43.41 (43.13)     8:26.00 (42.59)
        9:08.67 (42.67)     9:51.40 (42.73)    10:33.84 (42.44)    11:17.01 (43.17)
       12:00.04 (43.03)    12:43.27 (43.23)    13:26.33 (43.06)    14:07.64 (41.31)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Daniel C             19 Usmma-MR                  NT   10:34.01    9  
                  27.77       58.15 (30.38)     1:29.46 (31.31)     2:01.25 (31.79)
        2:33.32 (32.07)     3:05.26 (31.94)     3:37.36 (32.10)     4:09.67 (32.31)
        4:41.99 (32.32)     5:14.49 (32.50)     5:46.00 (31.51)     6:17.98 (31.98)
        6:50.09 (32.11)     7:22.26 (32.17)     7:54.64 (32.38)     8:27.11 (32.47)
        8:59.46 (32.35)     9:31.91 (32.45)    10:03.86 (31.95)    10:34.01 (30.15)
  2 Gray, Elias H             19 Usmma-MR                  NT   10:56.27    4  
                  28.97     1:00.86 (31.89)     1:33.38 (32.52)     2:05.99 (32.61)
        2:38.87 (32.88)     3:11.88 (33.01)     3:44.80 (32.92)     4:17.80 (33.00)
        4:50.50 (32.70)     5:23.47 (32.97)     5:56.16 (32.69)     6:29.73 (33.57)
        7:03.11 (33.38)     7:36.52 (33.41)     8:09.98 (33.46)     8:43.51 (33.53)
        9:17.20 (33.69)     9:50.38 (33.18)    10:23.88 (33.50)    10:56.27 (32.39)
  3 Kaleel, Jamie A           18 Usmma-MR                  NT   11:08.89    3  
                  28.67       59.97 (31.30)     1:32.25 (32.28)     2:05.03 (32.78)
        2:38.44 (33.41)     3:11.86 (33.42)     3:45.44 (33.58)     4:18.85 (33.41)
        4:52.51 (33.66)     5:26.15 (33.64)     6:00.23 (34.08)     6:34.73 (34.50)
        7:08.77 (34.04)     7:42.95 (34.18)     8:17.27 (34.32)     8:51.85 (34.58)
        9:26.84 (34.99)    10:01.07 (34.23)    10:35.70 (34.63)    11:08.89 (33.19)
  4 Kohlus, Robert W          20 MSMC-MR                   NT   11:13.53    2  
                  27.84       58.14 (30.30)     1:29.85 (31.71)     2:02.06 (32.21)
        2:34.28 (32.22)     3:08.04 (33.76)     3:41.32 (33.28)     4:15.58 (34.26)
        4:50.31 (34.73)     5:24.72 (34.41)     5:59.86 (35.14)     6:35.15 (35.29)
        7:11.44 (36.29)     7:47.49 (36.05)     8:22.91 (35.42)     8:58.51 (35.60)
        9:33.97 (35.46)    10:08.67 (34.70)    10:43.78 (35.11)    11:13.53 (29.75)
 -- Quinn, Christian M        20 Usmma-MR                  NT  X11:13.25  
                  29.96     1:01.50 (31.54)     1:34.08 (32.58)     2:07.69 (33.61)
        2:41.24 (33.55)     3:14.63 (33.39)     3:47.68 (33.05)     4:21.08 (33.40)
        4:55.00 (33.92)     5:28.73 (33.73)     6:03.23 (34.50)     6:38.23 (35.00)
        7:13.24 (35.01)     7:48.44 (35.20)     8:23.05 (34.61)     8:57.50 (34.45)
        9:32.03 (34.53)    10:06.60 (34.57)    10:41.09 (34.49)    11:13.25 (32.16)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirshner, Victoria A      19 Usmma-MR                  NT    2:02.03    9  
                  27.31       57.96 (30.65)     1:29.94 (31.98)     2:02.03 (32.09)
  2 McNamee, Kyra D           21 MSMC-MR                   NT    2:09.61    4  
                  29.73     1:01.79 (32.06)     1:35.47 (33.68)     2:09.61 (34.14)
  3 Hogan, Christina          19 Usmma-MR                  NT    2:12.59    3  
                  29.55     1:02.95 (33.40)     1:37.83 (34.88)     2:12.59 (34.76)
  4 Stelnicki, Jennifer       21 Usmma-MR                  NT    2:17.20    2  
                  30.55     1:05.48 (34.93)     1:41.72 (36.24)     2:17.20 (35.48)
  5 Gardner, Brigit           21 MSMC-MR                   NT    2:24.60    1  
                  32.76     1:08.99 (36.23)     1:47.00 (38.01)     2:24.60 (37.60)
  6 Prendergast, Megan T      18 MSMC-MR                   NT    2:27.71  
                  33.81     1:11.97 (38.16)     1:50.83 (38.86)     2:27.71 (36.88)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Daniel P           20 Usmma-MR                  NT    1:46.80    9  
                  24.62       51.57 (26.95)     1:19.18 (27.61)     1:46.80 (27.62)
  2 Cairns, John A            19 Usmma-MR                  NT    1:48.94    4  
                  26.00       53.56 (27.56)     1:21.37 (27.81)     1:48.94 (27.57)
  3 Breschi, Jake M           20 Usmma-MR                  NT    1:52.86    3  
                  25.83       54.39 (28.56)     1:23.62 (29.23)     1:52.86 (29.24)
  4 Noisy, Philippe           21 MSMC-MR                   NT    2:03.74    2  
                  28.35       59.31 (30.96)     1:31.23 (31.92)     2:03.74 (32.51)
  5 Khan, Athar               20 MSMC-MR                   NT    2:13.47    1  
                  29.22     1:01.80 (32.58)     1:37.06 (35.26)     2:13.47 (36.41)
  6 Gilman, Alberto           21 MSMC-MR                   NT    2:24.04  
                  30.88     1:07.02 (36.14)     1:46.16 (39.14)     2:24.04 (37.88)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            20 Usmma-MR                  NT    1:05.74    9  
                  31.76     1:05.74 (33.98)                                        
  2 McCarroll, Shayla         19 MSMC-MR                   NT    1:08.70    4  
                  33.12     1:08.70 (35.58)                                        
  3 Gangemi, Samantha R       19 MSMC-MR                   NT    1:11.06    3  
                  35.12     1:11.06 (35.94)                                        
  4 Griffin, Colleen          22 Usmma-MR                  NT    1:12.34    2  
                  34.83     1:12.34 (37.51)                                        
  5 Rakow, Marley B           20 Usmma-MR                  NT    1:16.11    1  
                  37.22     1:16.11 (38.89)                                        
  6 Greaves, Breanne J        21 MSMC-MR                   NT    1:17.00  
                  37.59     1:17.00 (39.41)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Caelin C          21 Usmma-MR                  NT      55.48    9  
                  27.02       55.48 (28.46)                                        
  2 Gallo, Matthew            19 MSMC-MR                   NT    1:04.63    4  
                  31.72     1:04.63 (32.91)                                        
  3 Crandall, Philip          18 MSMC-MR                   NT    1:19.76    3  
                  38.39     1:19.76 (41.37)                                        
 -- McAnany, Micah P          19 Usmma-MR                  NT     X56.51  
                  27.42       56.51 (29.09)                                        
 -- Jansen, John C            19 Usmma-MR                  NT     X56.80  
                  27.85       56.80 (28.95)                                        
 -- Kurr, Nathan C            18 Usmma-MR                  NT     X59.60  
                  29.34       59.60 (30.26)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                20 Usmma-MR                  NT    1:16.70    9  
                  35.98     1:16.70 (40.72)                                        
  2 Orski, Emily M            19 Usmma-MR                  NT    1:19.35    4  
                  37.30     1:19.35 (42.05)                                        
  3 Hollis, Taylor E          20 MSMC-MR                   NT    1:25.13    3  
                  41.15     1:25.13 (43.98)                                        
  4 Crowley, Emily            18 MSMC-MR                   NT    1:26.30    2  
                  41.95     1:26.30 (44.35)                                        
  5 Farragher, Elizabeth      19 MSMC-MR                   NT    1:27.08    1  
                  40.75     1:27.08 (46.33)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Jack P           19 Usmma-MR                  NT    1:00.09    9  
                  27.85     1:00.09 (32.24)                                        
  2 Kenney, Samuel            23 MSMC-MR                   NT    1:15.97    4  
                  35.24     1:15.97 (40.73)                                        
  3 Woodton, Davonte L        20 MSMC-MR                   NT    1:27.95    3  
                  41.29     1:27.95 (46.66)                                        
 -- Mathes, Nathan E          18 Usmma-MR                  NT   X1:04.46  
                  30.27     1:04.46 (34.19)                                        
 -- Pins, Kyle W              19 Usmma-MR                  NT   X1:06.20  
                  30.83     1:06.20 (35.37)                                        
 -- Carroll, Bryce W          22 Usmma-MR                  NT   X1:11.00  
                  33.01     1:11.00 (37.99)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Samantha K          19 Usmma-MR                  NT    2:23.56    9  
                  29.39     1:04.63 (35.24)     1:43.39 (38.76)     2:23.56 (40.17)
  2 Barber, Katie A           19 MSMC-MR                   NT    2:28.98    4  
                  33.42     1:11.54 (38.12)     1:50.31 (38.77)     2:28.98 (38.67)
  3 Cosenza, Sara M           22 Usmma-MR                  NT    2:42.85    3  
                  34.52     1:15.72 (41.20)     1:59.40 (43.68)     2:42.85 (43.45)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boschma, Alex M           18 Usmma-MR                  NT    2:04.10    9  
                  27.12       57.82 (30.70)     1:30.13 (32.31)     2:04.10 (33.97)
  2 Kohlus, Robert W          20 MSMC-MR                   NT    2:06.24    4  
                  26.89       57.83 (30.94)     1:30.83 (33.00)     2:06.24 (35.41)
 -- Tolloti, Patrick R        19 Usmma-MR                  NT   X2:09.30  
                  27.07       58.51 (31.44)     1:33.16 (34.65)     2:09.30 (36.14)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massey, Lynden C          19 Usmma-MR                  NT      26.23    9  
  2 Bunch, Jillian R          18 MSMC-MR                   NT      27.27    4  
  3 Hogan, Christina          19 Usmma-MR                  NT      28.12    3  
  4 Schroeder, Lauren         21 MSMC-MR                   NT      28.63    2  
  5 Lei, Angeline             19 Usmma-MR                  NT      29.05    1  
  6 Prendergast, Megan T      18 MSMC-MR                   NT      30.95  
 -- Quinn, Kylie              20 MSMC-MR                   NT     X31.56  
 -- Quade, Sarah N            21 MSMC-MR                   NT     X32.81  
 -- Mullin, Lexi              21 MSMC-MR                   NT     X38.16  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scherrer, Andrew          19 Usmma-MR                  NT      22.77    9  
  2 Neugebauer, Michael B     20 MSMC-MR                   NT      23.28    4  
  3 Crandall, Philip          18 MSMC-MR                   NT      29.32    3  
  4 Woodton, Davonte L        20 MSMC-MR                   NT      30.73    2  
 -- Mizell, Matthew B         18 Usmma-MR                  NT     X22.87  
 -- Hess, Zachary J           21 Usmma-MR                  NT     X23.75  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korengel, Kara            23 Usmma-MR                  NP     212.85    9  
  2 Roberts, Erin K           18 Usmma-MR                  NP     140.33    4  
  3 Hicks, Hope               18 Usmma-MR                  NP      99.75    3  
 -- Christmas, Danielle       21 Usmma-MR                  NP    X105.30  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillan, Gillem          20 Usmma-MR                  NP     219.08    9  
 -- Curry, Thomas             21 Usmma-MR                  NP    X190.58  
 -- Argueta, David            21 Usmma-MR                  NP    X175.73  
 -- Caruso, Mykel M           19 Usmma-MR                  NP    X151.35  
 -- Ly, Tony                  20 Usmma-MR                  NP    X144.98  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirshner, Victoria A      19 Usmma-MR                  NT      55.39    9  
                  26.52       55.39 (28.87)                                        
  2 Bunch, Jillian R          18 MSMC-MR                   NT      59.67    4  
                  28.82       59.67 (30.85)                                        
  3 Schroeder, Lauren         21 MSMC-MR                   NT    1:02.31    3  
                  29.71     1:02.31 (32.60)                                        
  4 Rakow, Marley B           20 Usmma-MR                  NT    1:06.60    2  
                  32.03     1:06.60 (34.57)                                        
  5 Griffin, Colleen          22 Usmma-MR                  NT    1:10.07    1  
                  32.58     1:10.07 (37.49)                                        
  6 Greaves, Breanne J        21 MSMC-MR                   NT    1:10.94  
                  33.06     1:10.94 (37.88)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tolloti, Patrick R        19 Usmma-MR                  NT      49.57    9  
                  23.60       49.57 (25.97)                                        
  2 Ramsey, Pj J              19 MSMC-MR                   NT      53.91    4  
                  25.61       53.91 (28.30)                                        
  3 Noisy, Philippe           21 MSMC-MR                   NT      56.07    3  
                  26.72       56.07 (29.35)                                        
  4 Gilman, Alberto           21 MSMC-MR                   NT    1:04.39    2  
                  29.31     1:04.39 (35.08)                                        
 -- Scherrer, Andrew          19 Usmma-MR                  NT     X53.06  
                  24.63       53.06 (28.43)                                        
 -- Fry, Daniel C             19 Usmma-MR                  NT     X53.83  
                  25.83       53.83 (28.00)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massey, Lynden C          19 Usmma-MR                  NT    2:21.53    9  
                  33.35     1:08.82 (35.47)     1:45.85 (37.03)     2:21.53 (35.68)
  2 Lou, Erica                20 Usmma-MR                  NT    2:21.94    4  
                  33.14     1:09.24 (36.10)     1:46.08 (36.84)     2:21.94 (35.86)
  3 McCarroll, Shayla         19 MSMC-MR                   NT    2:28.19    3  
                  34.73     1:12.27 (37.54)     1:50.45 (38.18)     2:28.19 (37.74)
  4 O'Keefe, Daley E          19 MSMC-MR                   NT    2:31.45    2  
                  36.01     1:15.51 (39.50)     1:54.53 (39.02)     2:31.45 (36.92)
  5 Stelnicki, Jennifer       21 Usmma-MR                  NT    2:32.72    1  
                  36.18     1:14.85 (38.67)     1:54.51 (39.66)     2:32.72 (38.21)
  6 Adams, Stephanie A        21 MSMC-MR                   NT    2:48.08  
                  40.04     1:22.61 (42.57)     2:06.02 (43.41)     2:48.08 (42.06)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cairns, John A            19 Usmma-MR                  NT    2:02.71    9  
                  30.05     1:01.45 (31.40)     1:32.58 (31.13)     2:02.71 (30.13)
 -- McAnany, Micah P          19 Usmma-MR                  NT   X2:07.37  
                  29.43     1:02.19 (32.76)     1:35.64 (33.45)     2:07.37 (31.73)
 -- Stegen, Matthew W         20 Usmma-MR                  NT   X2:08.10  
                  30.56     1:03.06 (32.50)     1:35.57 (32.51)     2:08.10 (32.53)
 -- Kurr, Nathan C            18 Usmma-MR                  NT   X2:08.94  
                  31.13     1:04.13 (33.00)     1:36.62 (32.49)     2:08.94 (32.32)
 -- Moore, Michael L          22 Usmma-MR                  NT   X2:13.05  
                  30.60     1:03.62 (33.02)     1:38.35 (34.73)     2:13.05 (34.70)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orski, Emily M            19 Usmma-MR                  NT    2:48.66    9  
  2 Cosenza, Sara M           22 Usmma-MR                  NT    2:57.78    4  
  3 Hollis, Taylor E          20 MSMC-MR                   NT    3:00.78    3  
  4 Crowley, Emily            18 MSMC-MR                   NT    3:07.52    2  
  5 Farragher, Elizabeth      19 MSMC-MR                   NT    3:08.38    1  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Jack P           19 Usmma-MR                  NT    2:18.26    9  
                  30.24     1:04.97 (34.73)     1:41.74 (36.77)     2:18.26 (36.52)
  2 Neugebauer, Michael B     20 MSMC-MR                   NT    2:35.82    4  
                  35.48     1:15.48 (40.00)     1:56.77 (41.29)     2:35.82 (39.05)
  3 Kenney, Samuel            23 MSMC-MR                   NT    2:53.29    3  
                  39.09     1:23.53 (44.44)     2:08.92 (45.39)     2:53.29 (44.37)
 -- Jansen, John C            19 Usmma-MR                  NT   X2:19.24  
                  32.59     1:07.40 (34.81)     1:43.63 (36.23)     2:19.24 (35.61)
 -- Pins, Kyle W              19 Usmma-MR                  NT   X2:27.46  
                  32.80     1:09.58 (36.78)     1:48.32 (38.74)     2:27.46 (39.14)
 -- Carroll, Bryce W          22 Usmma-MR                  NT   X2:32.56  
                  34.82     1:14.17 (39.35)     1:53.51 (39.34)     2:32.56 (39.05)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            20 Usmma-MR                  NT    5:38.72    9  
                  30.01     1:02.96 (32.95)     1:36.92 (33.96)     2:11.37 (34.45)
        2:46.13 (34.76)     3:20.84 (34.71)     3:55.39 (34.55)     4:29.90 (34.51)
        5:04.82 (34.92)     5:38.72 (33.90)                                        
  2 McNamee, Kyra D           21 MSMC-MR                   NT    5:47.11    4  
                  30.40     1:03.64 (33.24)     1:37.32 (33.68)     2:12.04 (34.72)
        2:47.49 (35.45)     3:23.21 (35.72)     3:59.07 (35.86)     4:35.07 (36.00)
        5:11.40 (36.33)     5:47.11 (35.71)                                        
  3 Hogan, Christina          19 Usmma-MR                  NT    6:04.45    3  
                  31.58     1:07.07 (35.49)     1:43.10 (36.03)     2:20.15 (37.05)
        2:57.53 (37.38)     3:34.61 (37.08)     4:11.87 (37.26)     4:50.08 (38.21)
        5:26.82 (36.74)     6:04.45 (37.63)                                        
  4 Debenedictus, Kaylee R    20 MSMC-MR                   NT    6:24.73    2  
                  34.00     1:11.57 (37.57)     1:50.64 (39.07)     2:29.75 (39.11)
        3:08.75 (39.00)     3:47.64 (38.89)     4:27.09 (39.45)     5:06.30 (39.21)
        5:46.16 (39.86)     6:24.73 (38.57)                                        
  5 Gardner, Brigit           21 MSMC-MR                   NT    6:27.38    1  
                  35.96     1:14.23 (38.27)     1:53.21 (38.98)     2:32.20 (38.99)
        3:10.46 (38.26)     3:50.18 (39.72)     4:30.58 (40.40)     5:09.65 (39.07)
        5:49.33 (39.68)     6:27.38 (38.05)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Elias H             19 Usmma-MR                  NT    5:19.37    9  
                  27.88       59.48 (31.60)     1:31.47 (31.99)     2:03.97 (32.50)
        2:36.61 (32.64)     3:09.12 (32.51)     3:41.86 (32.74)     4:14.91 (33.05)
        4:47.88 (32.97)     5:19.37 (31.49)                                        
  2 Gallo, Matthew            19 MSMC-MR                   NT    5:45.99    4  
                  30.59     1:04.00 (33.41)     1:38.34 (34.34)     2:13.84 (35.50)
        2:49.24 (35.40)     3:24.84 (35.60)     4:00.54 (35.70)     4:36.64 (36.10)
        5:11.77 (35.13)     5:45.99 (34.22)                                        
  3 Khan, Athar               20 MSMC-MR                   NT    6:10.69    3  
                  32.03     1:07.03 (35.00)     1:44.20 (37.17)     2:21.79 (37.59)
        2:59.97 (38.18)     3:38.89 (38.92)     4:17.48 (38.59)     4:56.35 (38.87)
        5:34.15 (37.80)     6:10.69 (36.54)                                        
 -- Quinn, Christian M        20 Usmma-MR                  NT   X5:27.37  
                  30.20     1:01.83 (31.63)     1:33.75 (31.92)     2:06.06 (32.31)
        2:38.78 (32.72)     3:11.97 (33.19)     3:45.64 (33.67)     4:19.86 (34.22)
        4:53.68 (33.82)     5:27.37 (33.69)                                        
 -- Kaleel, Jamie A           18 Usmma-MR                  NT   X5:29.09  
                  27.95       58.77 (30.82)     1:31.07 (32.30)     2:04.39 (33.32)
        2:38.34 (33.95)     3:12.39 (34.05)     3:47.15 (34.76)     4:21.45 (34.30)
        4:55.73 (34.28)     5:29.09 (33.36)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirshner, Victoria A      19 Usmma-MR                  NT    1:02.57    9  
                  28.90     1:02.57 (33.67)                                        
  2 Hunt, Samantha K          19 Usmma-MR                  NT    1:04.10    4  
                  29.56     1:04.10 (34.54)                                        
  3 Gangemi, Samantha R       19 MSMC-MR                   NT    1:12.27    3  
                  33.80     1:12.27 (38.47)                                        
  4 Lei, Angeline             19 Usmma-MR                  NT    1:14.71    2  
                  33.98     1:14.71 (40.73)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohlus, Robert W          20 MSMC-MR                   NT      55.96    9  
                  26.27       55.96 (29.69)                                        
  2 Rojas, Sean P             20 Usmma-MR                  NT      56.25    4  
                  26.41       56.25 (29.84)                                        
  3 Boschma, Alex M           18 Usmma-MR                  NT      58.32    3  
                  26.86       58.32 (31.46)                                        
  4 Olsen, Jack T             21 Usmma-MR                  NT      58.61    2  
                  27.86       58.61 (30.75)                                        
  5 Ramsey, Pj J              19 MSMC-MR                   NT    1:01.64    1  
                  28.30     1:01.64 (33.34)                                        
 -- Hess, Zachary J           21 Usmma-MR                  NT     X57.59  
                  27.00       57.59 (30.59)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korengel, Kara            23 Usmma-MR                  NP     208.13    9  
  2 Christmas, Danielle       21 Usmma-MR                  NP     131.40    4  
  3 Roberts, Erin K           18 Usmma-MR                  NP     114.60    3  
 -- Hicks, Hope               18 Usmma-MR                  NP     X77.33  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Thomas             21 Usmma-MR                  NP     242.85    9  
 -- McMillan, Gillem          20 Usmma-MR                  NP    X215.40  
 -- Argueta, David            21 Usmma-MR                  NP    X195.08  
 -- Kim, Calvin               20 Usmma-MR                  NP    X189.38  
 -- Caruso, Mykel M           19 Usmma-MR                  NP    X169.80  
 -- Gallagher, John Luke L    21 Usmma-MR                  NP    X156.60  
 -- Ly, Tony                  20 Usmma-MR                  NP    X154.73  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                20 Usmma-MR                  NT    2:27.60    9  
                  31.74     1:10.06 (38.32)     1:52.28 (42.22)     2:27.60 (35.32)
  2 Cosenza, Sara M           22 Usmma-MR                  NT    2:34.60    4  
                  35.06     1:14.01 (38.95)     2:00.42 (46.41)     2:34.60 (34.18)
  3 Barber, Katie A           19 MSMC-MR                   NT    2:34.67    3  
                  33.70     1:14.30 (40.60)     2:01.49 (47.19)     2:34.67 (33.18)
  4 Reinhardt, Sophia M       19 MSMC-MR                   NT    3:01.25    2  
                  40.60     1:26.41 (45.81)     2:18.52 (52.11)     3:01.25 (42.73)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Michael L          22 Usmma-MR                  NT    2:03.21    9  
                  26.76       59.55 (32.79)     1:35.27 (35.72)     2:03.21 (27.94)
 -- Mizell, Matthew B         18 Usmma-MR                  NT   X2:07.61  
                  26.40       57.44 (31.04)     1:39.72 (42.28)     2:07.61 (27.89)
 -- Pins, Kyle W              19 Usmma-MR                  NT   X2:08.31  
                  27.04     1:01.27 (34.23)     1:38.37 (37.10)     2:08.31 (29.94)
 -- Breschi, Jake M           20 Usmma-MR                  NT   X2:10.38  
                  27.18     1:01.11 (33.93)     1:40.14 (39.03)     2:10.38 (30.24)
 -- Carroll, Bryce W          22 Usmma-MR                  NT   X2:18.85  
                  28.37     1:06.47 (38.10)     1:45.91 (39.44)     2:18.85 (32.94)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:45.91   11  
     1) Hunt, Samantha K 19             2) Gathy, Meika G 20              
     3) Hogan, Christina 19             4) Massey, Lynden C 19            
                                  53.06 ( )     1:19.95 (26.89)     1:45.91 (25.96)
  2 Mount Saint Mary College-MR  'A'                       NT    1:53.06    4  
     1) Bunch, Jillian R 18             2) Schroeder, Lauren 21           
     3) O'Keefe, Daley E 19             4) McNamee, Kyra D 21             
                  56.49                             1:24.59 ( )     1:53.06 (28.47)
  3 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    1:56.06    2  
     1) Orski, Emily M 19               2) Rakow, Marley B 20             
     3) Lei, Angeline 19                4) Stelnicki, Jennifer 21         
                  29.65       59.09 (29.44)     1:28.21 (29.12)     1:56.06 (27.85)
  4 Mount Saint Mary College-MR  'B'                       NT    2:02.05  
     1) Gardner, Brigit 21              2) Prendergast, Megan T 18        
     3) Crowley, Emily 18               4) Adams, Stephanie A 21          
                  30.32     1:01.34 (31.02)     1:31.36 (30.02)     2:02.05 (30.69)
  5 Mount Saint Mary College-MR  'C'                       NT   x2:14.63  
     1) Hollis, Taylor E 20             2) Quinn, Kylie 20                
     3) Debenedictus, Kaylee R 20       4) Mullin, Lexi 21                
                  33.78     1:06.30 (32.52)     1:37.26 (30.96)     2:14.63 (37.37)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:28.47   11  
     1) Weaver, Caelin C 21             2) Monahan, Nolan M 20            
     3) Moore, Daniel P 20              4) Welch, Jack 19                 
                  22.34       43.86 (21.52)     1:06.56 (22.70)     1:28.47 (21.91)
  2 Mount Saint Mary College-MR  'A'                       NT    1:39.33    4  
     1) Neugebauer, Michael B 20        2) Gallo, Matthew 19              
     3) Ramsey, Pj J 19                 4) Noisy, Philippe 21             
                  23.24       49.51 (26.27)     1:14.42 (24.91)     1:39.33 (24.91)
  3 Mount Saint Mary College-MR  'B'                       NT    1:53.74    2  
     1) Gilman, Alberto 21              2) Kenney, Samuel 23              
     3) Woodton, Davonte L 20           4) Crandall, Philip 18            
                  27.48       55.60 (28.12)     1:24.65 (29.05)     1:53.74 (29.09)
 -- United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   X1:30.25  
     1) Kahl, Chris A 21                2) Scherrer, Andrew 19            
     3) Higgins, Jack P 19              4) Mathes, Nathan E 18            
                  22.87       45.37 (22.50)     1:07.29 (21.92)     1:30.25 (22.96)
 -- United States Merchant Marine-MR  'D'                  NT   X1:34.00  
     1) Tolloti, Patrick R 19           2) McAnany, Micah P 19            
     3) Hess, Zachary J 21              4) Olsen, Jack T 21               
                  22.89       46.08 (23.19)     1:09.28 (23.20)     1:34.00 (24.72)
 -- United States Merchant Marine-MR  'C'                  NT   X1:38.17  
     1) Rojas, Sean P 20                2) Stegen, Matthew W 20           
     3) Cairns, John A 19               4) Quinn, Christian M 20          
                  24.41       48.70 (24.29)     1:11.91 (23.21)     1:38.17 (26.26)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. United States Merchant Marine       213   2. Mount Saint Mary College             76
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. United States Merchant Marine       166   2. Mount Saint Mary College             73