Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/7/2018 08:05 PM
                         USMMA vs SOW-SJCB - 12/7/2018                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    2:01.56  
     1) Massey, Lynden C 19             2) Orski, Emily M 19              
     3) Kirshner, Victoria A 19         4) Stelnicki, Jennifer 20         
                                1:33.56 ( )     2:01.56 (28.00)                    
  2 St. Joseph's College, Brooklyn-MR  'A'                 NT    2:14.76  
     1) Rodriguez, Valerie A 20         2) Bollmann, Rebecca 20           
     3) Gnad, Jessie A 20               4) Doherty, Shannon 21            
                1:48.01     2:14.76 (26.75)                                        
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT    1:43.30  
     1) Higgins, Jack P 19              2) Rojas, Sean P 20               
     3) Kahl, Chris A 21                4) Mizell, Matthew B 18           
                  27.80       56.68 (28.88)     1:20.85 (24.17)     1:43.30 (22.45)
  2 Suny Old Westbury-MR  'A'                              NT    1:51.92  
     1) Young, Austin W 18              2) McCaughey, Aidan A 18          
     3) Estriplet, Dineer 18            4) Ruiz, Jonathan J 22            
                  30.57       59.86 (29.29)     1:27.52 (27.66)     1:51.92 (24.40)
 -- United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT   X1:44.04  
     1) Weaver, Caelin C 21             2) Welch, Jack 19                 
     3) Monahan, Nolan M 20             4) Tolloti, Patrick R 19          
                  25.71       57.79 (32.08)     1:21.33 (23.54)     1:44.04 (22.71)
 -- United States Merchant Marine-MR  'C'                  NT   X1:49.72  
     1) Pins, Kyle W 19                 2) Rothe, Steven M 21             
     3) Haubrich, Maximilia 20          4) Olsen, Jack T 21               
                  30.39     1:01.05 (30.66)     1:25.93 (24.88)     1:49.72 (23.79)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosenza, Sara M           21 Usmma-MR                  NT   12:31.41  
                  32.20     1:08.42 (36.22)     1:46.12 (37.70)     2:24.07 (37.95)
        3:01.87 (37.80)     3:39.61 (37.74)     4:16.88 (37.27)     4:54.73 (37.85)
        5:32.53 (37.80)     6:10.55 (38.02)     6:48.62 (38.07)     7:26.84 (38.22)
        8:05.47 (38.63)     8:43.68 (38.21)     9:22.15 (38.47)    10:00.50 (38.35)
       10:39.15 (38.65)    11:17.37 (38.22)    11:55.32 (37.95)    12:31.41 (36.09)
 -- Harris, Brie L            18 Usmma-MR                  NT  X12:45.29  
                  33.14     1:09.38 (36.24)     1:46.96 (37.58)     2:24.75 (37.79)
        3:02.47 (37.72)     3:39.59 (37.12)     4:17.05 (37.46)     4:54.93 (37.88)
        5:32.76 (37.83)     6:11.29 (38.53)     6:50.45 (39.16)     7:30.33 (39.88)
        8:10.27 (39.94)     8:49.89 (39.62)     9:28.35 (38.46)    10:06.65 (38.30)
       10:45.97 (39.32)    11:25.62 (39.65)    12:05.92 (40.30)    12:45.29 (39.37)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Daniel C             19 Usmma-MR                  NT   10:58.29  
                  28.12       59.35 (31.23)     1:31.63 (32.28)     2:04.32 (32.69)
        2:37.10 (32.78)     3:10.24 (33.14)     3:43.42 (33.18)     4:16.69 (33.27)
        4:50.21 (33.52)     5:24.01 (33.80)     5:57.27 (33.26)     6:30.89 (33.62)
        7:04.89 (34.00)     7:38.64 (33.75)     8:12.35 (33.71)     8:46.40 (34.05)
        9:19.92 (33.52)     9:53.72 (33.80)    10:26.84 (33.12)    10:58.29 (31.45)
  2 Matsuura, Alberto         22 Old Westbury-MR           NT   15:48.49  
                  37.34     1:19.84 (42.50)     2:03.79 (43.95)     2:48.55 (44.76)
        3:35.22 (46.67)     4:21.62 (46.40)     5:09.06 (47.44)     5:57.15 (48.09)
        6:45.11 (47.96)     7:35.11 (50.00)   9:12.42 (1:37.31)    10:01.16 (48.74)
       10:49.74 (48.58)    11:38.98 (49.24)    12:26.17 (47.19)    13:14.34 (48.17)
       14:01.67 (47.33)    14:48.96 (47.29)    15:31.84 (42.88)    15:48.49 (16.65)
 -- Moore, Daniel P           20 Usmma-MR                  NT  X11:12.31  
                  27.06       57.20 (30.14)     1:28.30 (31.10)     2:00.49 (32.19)
        2:34.06 (33.57)     3:07.95 (33.89)     3:41.88 (33.93)     4:15.84 (33.96)
        4:50.53 (34.69)     5:26.66 (36.13)     6:04.06 (37.40)     6:40.89 (36.83)
        7:17.12 (36.23)     7:51.67 (34.55)     8:27.01 (35.34)     9:01.95 (34.94)
        9:38.55 (36.60)    10:09.99 (31.44)    10:41.26 (31.27)    11:12.31 (31.05)
 -- Carroll, Bryce W          21 Usmma-MR                  NT  X11:12.43  
                  29.80     1:02.43 (32.63)     1:35.91 (33.48)     2:10.01 (34.10)
        2:43.98 (33.97)     3:18.06 (34.08)     3:52.42 (34.36)     4:27.17 (34.75)
        5:01.75 (34.58)     5:36.38 (34.63)     6:10.64 (34.26)     6:44.73 (34.09)
        7:19.06 (34.33)     7:53.12 (34.06)     8:27.19 (34.07)     9:00.76 (33.57)
        9:34.94 (34.18)    10:08.90 (33.96)    10:41.39 (32.49)    11:12.43 (31.04)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirshner, Victoria A      19 Usmma-MR                  NT    2:02.39  
                  26.84       57.00 (30.16)     1:29.20 (32.20)     2:02.39 (33.19)
  2 Cosenza, Kathryn          20 St. Joseph's Br-MR        NT    2:28.37  
                  33.44     1:11.15 (37.71)     1:50.29 (39.14)     2:28.37 (38.08)
  3 Corbett, Eireann          20 St. Joseph's Br-MR        NT    2:36.77  
                  35.59     1:14.47 (38.88)     1:55.77 (41.30)     2:36.77 (41.00)
 -- Gathy, Meika G            20 Usmma-MR                  NT   X2:06.77  
                  28.01       59.98 (31.97)     1:32.93 (32.95)     2:06.77 (33.84)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breschi, Jake M           19 Usmma-MR                  NT    1:54.40  
                  26.61       56.06 (29.45)     1:25.93 (29.87)     1:54.40 (28.47)
  2 Probst, Timothy           18 Old Westbury-MR           NT    2:37.73  
                1:12.10     1:54.98 (42.88)     2:37.73 (42.75)                    
 -- Kurr, Nathan C            18 Usmma-MR                  NT   X1:57.52  
                  27.30       56.64 (29.34)     1:27.34 (30.70)     1:57.52 (30.18)
 -- Hess, Zachary J           21 Usmma-MR                  NT   X1:57.91  
                  26.07       55.50 (29.43)     1:26.21 (30.71)     1:57.91 (31.70)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massey, Lynden C          19 Usmma-MR                  NT      26.44  
  2 Rodriguez, Valerie A      20 St. Joseph's Br-MR        NT      30.27  
  3 Montez, Natalie              St. Joseph's Br-MR        NT      30.28  
  4 Zindman, Julia            18 Old Westbury-MR           NT      30.91  
 -- Lou, Erica                20 Usmma-MR                  NT     X28.19  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCaughey, Aidan A        18 Old Westbury-MR           NT      23.01  
  2 Cairns, John A            19 Usmma-MR                  NT      23.14  
 -- Kaleel, Jamie A           18 Usmma-MR                  NT     X24.91  
 -- Gray, Elias H             19 Usmma-MR                  NT     X25.30  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grod, Pamela R            22 Usmma-MR                  NT    2:25.77  
                  30.97     1:08.08 (37.11)     1:50.45 (42.37)     2:25.77 (35.32)
  2 Bollmann, Rebecca         20 St. Joseph's Br-MR        NT    2:47.23  
                  36.40     1:20.00 (43.60)     2:07.30 (47.30)     2:47.23 (39.93)
 -- Cosenza, Sara M           21 Usmma-MR                  NT   X2:36.80  
                  32.61     1:13.22 (40.61)     1:59.34 (46.12)     2:36.80 (37.46)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rojas, Sean P             20 Usmma-MR                  NT    2:08.88  
                  26.25     1:01.93 (35.68)     1:39.18 (37.25)     2:08.88 (29.70)
  2 Young, Spencer            22 Old Westbury-MR           NT    2:49.71  
                  30.29     1:13.99 (43.70)     2:08.59 (54.60)     2:49.71 (41.12)
 -- Rothe, Steven M           21 Usmma-MR                  NT   X2:09.75  
                  26.05       58.86 (32.81)     1:38.22 (39.36)     2:09.75 (31.53)
 -- Quinn, Christian M        20 Usmma-MR                  NT   X2:12.15  
                  28.42     1:02.71 (34.29)     1:41.24 (38.53)     2:12.15 (30.91)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korengel, Kara            23 Usmma-MR                  NP     221.55  
 -- Roberts, Erin K           18 Usmma-MR                  NP    X112.73  
 -- Hicks, Hope               18 Usmma-MR                  NP    X101.03  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curry, Thomas             21 Usmma-MR                  NP     295.58  
 -- McMillan, Gillem          20 Usmma-MR                  NP    X293.18  
 -- Argueta, David            21 Usmma-MR                  NP    X197.48  
 -- Kim, Calvin               20 Usmma-MR                  NP    X191.70  
 -- Gallagher, John Luke L    21 Usmma-MR                  NP    X190.20  
 -- Ly, Tony                  20 Usmma-MR                  NP    X165.30  
 -- Caruso, Mykel M           19 Usmma-MR                  NP    X158.55  
 -- Diaz, Ray                    Usmma-MR                  NP    X142.20  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                20 Usmma-MR                  NT    1:08.16  
                  31.23     1:08.16 (36.93)                                        
  2 Doherty, Shannon          21 St. Joseph's Br-MR        NT    1:09.09  
                  31.29     1:09.09 (37.80)                                        
 -- Orski, Emily M            19 Usmma-MR                  NT   X1:10.98  
                  32.73     1:10.98 (38.25)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mizell, Matthew B         18 Usmma-MR                  NT      55.67  
                  25.80       55.67 (29.87)                                        
  2 McCaughey, Aidan A        18 Old Westbury-MR           NT    1:00.45  
                  27.02     1:00.45 (33.43)                                        
  3 Estriplet, Dineer         18 Old Westbury-MR           NT    1:05.30  
                  30.18     1:05.30 (35.12)                                        
 -- Welch, Jack               19 Usmma-MR                  NT     X58.70  
                  27.79       58.70 (30.91)                                        
 -- Fry, Daniel C             19 Usmma-MR                  NT   X1:01.88  
                  28.64     1:01.88 (33.24)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stelnicki, Jennifer       20 Usmma-MR                  NT    1:01.11  
                  28.84     1:01.11 (32.27)                                        
  2 Cosenza, Kathryn          20 St. Joseph's Br-MR        NT    1:04.98  
                  31.77     1:04.98 (33.21)                                        
  3 Montez, Natalie              St. Joseph's Br-MR        NT    1:09.01  
                  34.50     1:09.01 (34.51)                                        
  4 Zindman, Julia            18 Old Westbury-MR           NT    1:17.09  
                  34.90     1:17.09 (42.19)                                        
 -- Rakow, Marley B           20 Usmma-MR                  NT   X1:04.69  
                  30.62     1:04.69 (34.07)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scherrer, Andrew          18 Usmma-MR                  NT      50.51  
                  23.98       50.51 (26.53)                                        
  2 Ruiz, Jonathan J          22 Old Westbury-MR           NT      53.82  
                  25.90       53.82 (27.92)                                        
  3 Bonitto, Jalen            19 Old Westbury-MR           NT    1:12.97  
                  33.72     1:12.97 (39.25)                                        
 -- Higgins, Jack P           19 Usmma-MR                  NT     X50.77  
                  24.41       50.77 (26.36)                                        
 -- Boschma, Alex M           18 Usmma-MR                  NT     X54.51  
                  25.52       54.51 (28.99)                                        
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            20 Usmma-MR                  NT    1:04.40  
                  31.52     1:04.40 (32.88)                                        
  2 Rodriguez, Valerie A      20 St. Joseph's Br-MR        NT    1:21.45  
                  39.21     1:21.45 (42.24)                                        
 -- Grod, Pamela R            22 Usmma-MR                  NT   X1:06.41  
                  32.26     1:06.41 (34.15)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monahan, Nolan M          20 Usmma-MR                  NT      55.99  
                  26.97       55.99 (29.02)                                        
  2 Young, Austin W           18 Old Westbury-MR           NT    1:06.36  
                  32.19     1:06.36 (34.17)                                        
 -- Tolloti, Patrick R        19 Usmma-MR                  NT     X58.27  
                  28.05       58.27 (30.22)                                        
 -- Moore, Michael L          22 Usmma-MR                  NT     X59.84  
                  28.24       59.84 (31.60)                                        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirshner, Victoria A      19 Usmma-MR                  NT    5:37.14  
  2 Gnad, Jessie A            20 St. Joseph's Br-MR        NT    6:49.00  
  3 Corbett, Eireann          20 St. Joseph's Br-MR        NT    7:09.00  
 -- Harris, Brie L            18 Usmma-MR                  NT   X6:08.53  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jansen, John C            19 Usmma-MR                  NT    5:11.24  
                  27.38       58.14 (30.76)     1:29.43 (31.29)     2:01.20 (31.77)
        2:32.94 (31.74)     3:05.00 (32.06)     3:36.86 (31.86)     4:08.71 (31.85)
        4:40.79 (32.08)     5:11.24 (30.45)                                        
  2 Young, Spencer            22 Old Westbury-MR           NT    7:27.85  
                  36.68     1:19.00 (42.32)     2:03.42 (44.42)     2:50.10 (46.68)
        3:37.06 (46.96)     4:22.87 (45.81)     5:11.10 (48.23)     5:57.29 (46.19)
        6:44.11 (46.82)     7:27.85 (43.74)                                        
 -- Mathes, Nathan E          18 Usmma-MR                  NT   X5:22.40  
                  27.55       58.70 (31.15)     1:30.66 (31.96)     2:03.62 (32.96)
        2:36.98 (33.36)     3:10.03 (33.05)     3:43.46 (33.43)     4:17.56 (34.10)
        4:51.62 (34.06)     5:22.40 (30.78)                                        
 -- McAnany, Micah P          19 Usmma-MR                  NT   X5:23.76  
                  26.75       57.70 (30.95)     1:30.38 (32.68)     2:03.50 (33.12)
        2:36.81 (33.31)     3:10.11 (33.30)     3:43.23 (33.12)     4:16.97 (33.74)
        4:50.65 (33.68)     5:23.76 (33.11)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korengel, Kara            23 Usmma-MR                  NP     267.83  
 -- Roberts, Erin K           18 Usmma-MR                  NP     X90.15  
 -- Hicks, Hope               18 Usmma-MR                  NP     X40.65  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillan, Gillem          20 Usmma-MR                  NP     302.85  
 -- Curry, Thomas             21 Usmma-MR                  NP    X234.90  
 -- Gallagher, John Luke L    21 Usmma-MR                  NP    X190.50  
 -- Kim, Calvin               20 Usmma-MR                  NP    X187.88  
 -- Argueta, David            21 Usmma-MR                  NP    X163.28  
 -- Ly, Tony                  20 Usmma-MR                  NP    X158.85  
 -- Diaz, Ray                    Usmma-MR                  NP    X144.98  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                20 Usmma-MR                  NT    1:16.66  
                  36.03     1:16.66 (40.63)                                        
 -- Orski, Emily M            19 Usmma-MR                  NT   X1:19.62  
                  37.46     1:19.62 (42.16)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kahl, Chris A             21 Usmma-MR                  NT    1:04.43  
                  30.12     1:04.43 (34.31)                                        
  2 Probst, Timothy           18 Old Westbury-MR           NT    1:26.30  
                  41.33     1:26.30 (44.97)                                        
  3 Chiu, Robert              22 Old Westbury-MR           NT    1:33.49  
                  43.33     1:33.49 (50.16)                                        
 -- Weaver, Caelin C          21 Usmma-MR                  NT   X1:06.21  
                  31.27     1:06.21 (34.94)                                        
 -- McMillan, Gillem          20 Usmma-MR                  NT   X1:13.32  
                  34.53     1:13.32 (38.79)                                        
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:47.15  
     1) Stelnicki, Jennifer 20          2) Gathy, Meika G 20              
     3) Grod, Pamela R 22               4) Massey, Lynden C 19            
                  28.03       54.18 (26.15)     1:20.71 (26.53)     1:47.15 (26.44)
  2 St. Joseph's College, Brooklyn-MR  'A'                 NT    1:55.92  
     1) Montez, Natalie                 2) Gnad, Jessie A 20              
     3) Cosenza, Kathryn 20             4) Doherty, Shannon 21            
                  30.87     1:01.74 (30.87)     1:29.75 (28.01)     1:55.92 (26.17)
 -- United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   X1:55.97  
     1) Cosenza, Sara M 21              2) Harris, Brie L 18              
     3) Rakow, Marley B 20              4) Roberts, Erin K 18             
                  29.39       58.90 (29.51)     1:27.87 (28.97)     1:55.97 (28.10)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 United States Merchant Marine-MR  'A'                  NT    1:32.77  
     1) Mathes, Nathan E 18             2) Moore, Michael L 22            
     3) Scherrer, Andrew 18             4) Cairns, John A 19              
                  23.59       46.95 (23.36)     1:09.56 (22.61)     1:32.77 (23.21)
  2 Suny Old Westbury-MR  'A'                              NT    1:42.34  
     1) Young, Spencer 22               2) Ruiz, Jonathan J 22            
     3) Estriplet, Dineer 18            4) Young, Austin W 18             
                  25.81       51.85 (26.04)     1:18.29 (26.44)     1:42.34 (24.05)
  3 Suny Old Westbury-MR  'B'                              NT    2:04.96  
     1) Probst, Timothy 18              2) Chiu, Robert 22                
     3) Matsuura, Alberto 22            4) Bonitto, Jalen 19              
                  29.23     1:06.99 (37.76)     1:37.41 (30.42)     2:04.96 (27.55)
 -- United States Merchant Marine-MR  'C'                  NT   X1:36.60  
     1) Hermosillo-Deboer, Zack F 20    2) Boschma, Alex M 18             
     3) Haubrich, Maximilia 20          4) Gray, Elias H 19               
                  23.90       48.95 (25.05)     1:11.67 (22.72)     1:36.60 (24.93)
 -- United States Merchant Marine-MR  'B'                  NT   X1:37.45  
     1) Breschi, Jake M 19              2) Pins, Kyle W 19                
     3) Carroll, Bryce W 21             4) Kurr, Nathan C 18              
                  24.15       47.88 (23.73)     1:12.99 (25.11)     1:37.45 (24.46)