Text-Only Website
Body Background

Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/19/2011 04:47 PM
                        2011 USMMA Invite - 11/19/2011                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Bridgeport-CT  'A'                  1:53.87    1:55.27  
     1) Zera, Patrycja SR               2) Oberle, Ilka SO                
     3) Trubitsyna, Maria SO            4) Krasnowska, Anna JR            
                  30.55     1:02.79 (32.24)     1:30.27 (27.48)     1:55.27 (25.00)
  2 Southern CT State University  'A'                 1:55.22    1:56.94  
     1) Caron, Nicole F JR              2) Rickel, Jessica M SR           
     3) Barnard, Shannen M SO           4) Price, Chelsea E SO            
                  29.81     1:02.15 (32.34)     1:30.38 (28.23)     1:56.94 (26.56)
  3 Adelphi  'A'                                      2:08.87    2:01.01  
     1) Terzano, Gabrielle              2) Stanford, Brittany             
     3) Garry, Rachel                   4) Dodenhoff, Jaclyn              
                  30.71     1:03.73 (33.02)     1:33.92 (30.19)     2:01.01 (27.09)
  4 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                2:06.33    2:02.14  
     1) White, Jacqueline FR            2) Olsen, Emily K SO              
     3) Moore, Casey L JR               4) Boyson, Emily T FR             
                  30.79     1:05.29 (34.50)     1:34.31 (29.02)     2:02.14 (27.83)
  5 Queens College-MR  'A'                            2:00.70    2:11.82  
     1) Orsino, Nicole L SO             2) Meehan, Briana K JR            
     3) Gromling, Kristin SR            4) Schlesinger, Kait FR           
                  35.87     1:10.32 (34.45)     1:41.62 (31.30)     2:11.82 (30.20)
  6 Suny Maritime College  'A'                        2:14.50    2:20.10  
     1) Beebe, Ariel JR                 2) Garrido, Brisa SR              
     3) Palino, Laura SR                4) Ferrari, Leighahn SR           
                  37.74     1:18.39 (40.65)     1:51.35 (32.96)     2:20.10 (28.75)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Bridgeport-CT  'A'                  1:33.06    1:35.42  
     1) Pereiro, Oscar SO               2) Wilk, Krzysztof SR             
     3) Hanhineva, Ilkka JR             4) Paskas, Vlad FR                
                  23.40       50.80 (27.40)     1:14.03 (23.23)     1:35.42 (21.39)
  2 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                1:43.77    1:37.49  
     1) Lindgren, Kevin J FR            2) Fields, John J SR              
     3) Vita, Frank C SR                4) Minor, Sean T JR               
                  25.02       52.47 (27.45)     1:15.77 (23.30)     1:37.49 (21.72)
  3 Adelphi  'A'                                      1:47.17    1:39.19  
     1) Mckee, Corey                    2) Gromling, Steven               
     3) Terzano, Zachary                4) Jones, Kyle                    
                  24.80       51.96 (27.16)     1:16.76 (24.80)     1:39.19 (22.43)
  4 Southern CT State University  'A'                 1:39.60    1:44.27  
     1) Errico, Domenick R SO           2) Zummo, Jimmy R SO              
     3) Loschiavo, Jacob P SO           4) McMahon, Austin J FR           
                  26.56       55.52 (28.96)     1:20.95 (25.43)     1:44.27 (23.32)
  5 Suny Maritime College  'A'                        1:46.73    1:46.90  
     1) Haughn, Zach FR                 2) Luchsinger, Ryan SR            
     3) DaSilva, Jonathan SR            4) McNamara, Collin FR            
                  27.86       58.33 (30.47)     1:23.76 (25.43)     1:46.90 (23.14)
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Amanda R          JR SCSU                 5:20.00    5:13.39  
                  28.19       59.25 (31.06)     1:30.76 (31.51)     2:02.55 (31.79)
        2:34.34 (31.79)     3:06.28 (31.94)     3:38.21 (31.93)     4:10.14 (31.93)
        4:42.12 (31.98)     5:13.39 (31.27)                                        
  2 Fay, Meghan N             JR SCSU                 5:24.79    5:25.77  
                  29.75     1:01.64 (31.89)     1:34.33 (32.69)     2:07.32 (32.99)
        2:40.43 (33.11)     3:13.55 (33.12)     3:46.36 (32.81)     4:19.39 (33.03)
        4:52.80 (33.41)     5:25.77 (32.97)                                        
  3 Oberle, Ilka              SO Bridgeport-CT        5:38.88    5:32.62  
                  30.02     1:02.61 (32.59)     1:35.99 (33.38)     2:09.69 (33.70)
        2:43.54 (33.85)     3:17.62 (34.08)     3:51.65 (34.03)     4:25.91 (34.26)
        4:59.91 (34.00)     5:32.62 (32.71)                                        
  4 Kwiatkowska, Anna         SR Bridgeport-CT        5:37.24    5:38.13  
                  29.86     1:02.75 (32.89)     1:36.75 (34.00)     2:10.72 (33.97)
        2:44.86 (34.14)     3:18.81 (33.95)     3:53.13 (34.32)     4:28.01 (34.88)
        5:03.18 (35.17)     5:38.13 (34.95)                                        
  5 Biehn, Alex N             SO Merchant Marines-MR  5:53.22    5:42.73  
                  30.50     1:04.00 (33.50)     1:38.49 (34.49)     2:13.04 (34.55)
        2:48.13 (35.09)     3:23.29 (35.16)     3:58.51 (35.22)     4:33.71 (35.20)
        5:08.69 (34.98)     5:42.73 (34.04)                                        
  6 Moore, Elizabeth M        FR Merchant Marines-MR  5:54.20    5:45.21  
                  30.20     1:03.21 (33.01)     1:37.13 (33.92)     2:12.34 (35.21)
        2:47.64 (35.30)     3:23.31 (35.67)     3:58.66 (35.35)     4:34.26 (35.60)
        5:09.66 (35.40)     5:45.21 (35.55)                                        
  7 Davies, Charlotte            Adelphi                   NT    5:47.25  
                  32.11     1:06.40 (34.29)     1:41.19 (34.79)     2:16.27 (35.08)
        2:51.42 (35.15)     3:26.74 (35.32)     4:01.91 (35.17)     4:37.24 (35.33)
        5:12.48 (35.24)     5:47.25 (34.77)                                        
  8 Schlesinger, Kait         FR Queens-MR            6:55.66    6:52.47  
                  36.20     1:17.97 (41.77)     2:00.71 (42.74)     2:43.09 (42.38)
        3:25.55 (42.46)     4:07.65 (42.10)     4:49.30 (41.65)     5:31.43 (42.13)
        6:13.30 (41.87)     6:52.47 (39.17)                                        
  9 Harrison, Laura           FR Queens-MR            7:12.30    7:01.65  
                  36.07     1:18.16 (42.09)     2:01.36 (43.20)     2:44.91 (43.55)
        3:28.21 (43.30)     4:11.67 (43.46)     4:54.49 (42.82)     5:37.81 (43.32)
        6:20.32 (42.51)     7:01.65 (41.33)                                        
 10 Collins, Jennifer E       SR Maritime             7:33.89    8:18.68  
                  38.68     1:23.49 (44.81)     2:12.66 (49.17)     3:03.36 (50.70)
        3:54.75 (51.39)     4:48.37 (53.62)     5:40.94 (52.57)     6:35.19 (54.25)
        7:27.62 (52.43)     8:18.68 (51.06)                                        
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paskas, Vlad              FR Bridgeport-CT        4:44.63    4:41.77  
                  24.98       53.37 (28.39)     1:22.89 (29.52)     1:52.08 (29.19)
        2:22.04 (29.96)     2:51.32 (29.28)     3:18.54 (27.22)     3:46.41 (27.87)
        4:14.68 (28.27)     4:41.77 (27.09)                                        
  2 Sorena, Matt J            SR SCSU                 4:51.27    4:46.89  
                  25.44       53.59 (28.15)     1:22.79 (29.20)     1:52.02 (29.23)
        2:21.69 (29.67)     2:50.55 (28.86)     3:19.65 (29.10)     3:48.09 (28.44)
        4:17.25 (29.16)     4:46.89 (29.64)                                        
  3 Castillo, Oscar G         SO SCSU                 5:05.00    5:10.33  
                  25.98       55.95 (29.97)     1:26.75 (30.80)     1:58.29 (31.54)
        2:30.14 (31.85)     3:02.01 (31.87)     3:34.39 (32.38)     4:07.16 (32.77)
        4:39.04 (31.88)     5:10.33 (31.29)                                        
  4 Scott, Chris              JR Merchant Marines-MR  5:25.33    5:11.60  
                  26.79       56.50 (29.71)     1:27.40 (30.90)     1:59.20 (31.80)
        2:31.07 (31.87)     3:03.21 (32.14)     3:35.70 (32.49)     4:08.34 (32.64)
        4:40.64 (32.30)     5:11.60 (30.96)                                        
  5 Taylor, Deon L            SO Bridgeport-CT        5:12.38    5:17.87  
                  26.56       56.45 (29.89)     1:27.91 (31.46)     2:00.28 (32.37)
        2:33.16 (32.88)     3:06.33 (33.17)     3:39.53 (33.20)     4:12.77 (33.24)
        4:46.08 (33.31)     5:17.87 (31.79)                                        
  6 Sindorf, Josh             JR Merchant Marines-MR  5:29.65    5:19.48  
                  28.30       59.06 (30.76)     1:30.51 (31.45)     2:02.78 (32.27)
        2:35.42 (32.64)     3:08.53 (33.11)     3:41.57 (33.04)     4:14.78 (33.21)
        4:47.91 (33.13)     5:19.48 (31.57)                                        
  7 Gerard, William              Adelphi              5:35.84    5:27.14  
                  28.45     1:00.19 (31.74)     1:33.13 (32.94)     2:06.79 (33.66)
        2:40.19 (33.40)     3:14.34 (34.15)     3:48.10 (33.76)     4:21.63 (33.53)
        4:55.36 (33.73)     5:27.14 (31.78)                                        
  8 Mierzwa, David            SO Maritime             5:30.85    5:34.46  
                  27.34       58.13 (30.79)     1:30.54 (32.41)     2:04.05 (33.51)
        2:38.23 (34.18)     3:13.35 (35.12)     3:48.87 (35.52)     4:24.36 (35.49)
        5:00.39 (36.03)     5:34.46 (34.07)                                        
  9 Dwyer, Alex               FR Maritime                  NT    5:38.84  
                  28.65     1:00.82 (32.17)     1:33.44 (32.62)     2:07.54 (34.10)
        2:41.81 (34.27)     3:16.82 (35.01)     3:52.34 (35.52)     4:28.26 (35.92)
        5:04.01 (35.75)     5:38.84 (34.83)                                        
 10 Walpole, Ryan                Adelphi              5:32.00    5:52.00  
                  29.37     1:02.51 (33.14)     1:37.27 (34.76)     2:12.98 (35.71)
        2:48.40 (35.42)     3:25.48 (37.08)     4:02.96 (37.48)     4:40.86 (37.90)
        5:16.19 (35.33)     5:52.00 (35.81)                                        
 -- Vita, Aloysius J          FR Merchant Marines-MR  6:10.00   X5:52.87  
                  30.03     1:03.31 (33.28)     1:38.45 (35.14)     2:14.39 (35.94)
        2:50.82 (36.43)     3:27.60 (36.78)     4:04.58 (36.98)     4:41.40 (36.82)
        5:18.05 (36.65)     5:52.87 (34.82)                                        
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pleban, Anna M            SO SCSU                 2:25.98    2:21.42  
                  28.56     1:05.92 (37.36)     1:48.94 (43.02)     2:21.42 (32.48)
  2 Bjerke, Amber L           SO SCSU                 2:27.00    2:22.78  
                  30.73     1:09.10 (38.37)     1:50.25 (41.15)     2:22.78 (32.53)
  3 Stanford, Brittany           Adelphi              2:25.00    2:23.37  
                  31.17     1:08.70 (37.53)     1:49.30 (40.60)     2:23.37 (34.07)
  4 Barnard, Shannen M        SO SCSU                 2:31.32    2:25.59  
                  30.25     1:11.04 (40.79)     1:52.19 (41.15)     2:25.59 (33.40)
  5 Parra, Angela P           SR Queens-MR            2:30.20    2:30.70  
                  31.97     1:10.79 (38.82)     1:57.15 (46.36)     2:30.70 (33.55)
  6 Garry, Rachel                Adelphi              2:30.00    2:32.75  
                  32.11     1:11.85 (39.74)     1:58.26 (46.41)     2:32.75 (34.49)
  7 Orsino, Nicole L          SO Queens-MR            2:50.30    2:46.20  
                  36.35     1:16.82 (40.47)     2:08.66 (51.84)     2:46.20 (37.54)
  8 Collins, Jennifer E       SR Maritime             2:56.68    3:22.63  
                  44.32     1:34.73 (50.41)     2:33.11 (58.38)     3:22.63 (49.52)
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pereiro, Oscar            SO Bridgeport-CT        1:58.43    1:57.51  
                  24.19       54.60 (30.41)     1:30.21 (35.61)     1:57.51 (27.30)
  2 Fields, John J            SR Merchant Marines-MR  2:03.55    1:58.63  
                  25.59       56.70 (31.11)     1:30.55 (33.85)     1:58.63 (28.08)
  3 Jones, Kyle                  Adelphi              2:00.80    1:59.99  
                  25.80       55.85 (30.05)     1:30.28 (34.43)     1:59.99 (29.71)
  4 Mosquera, Said G          JR Bridgeport-CT        2:17.46    2:05.15  
                  26.25       58.55 (32.30)     1:35.40 (36.85)     2:05.15 (29.75)
  5 Errico, Domenick R        SO SCSU                 2:13.25    2:11.11  
                  28.06     1:00.66 (32.60)     1:41.31 (40.65)     2:11.11 (29.80)
  6 Pietro, Kyle F            SO SCSU                 2:06.63    2:11.48  
                  27.08     1:02.84 (35.76)     1:41.11 (38.27)     2:11.48 (30.37)
  7 Zummo, Jimmy R            SO SCSU                 2:15.55    2:13.81  
                  28.18     1:04.70 (36.52)     1:41.95 (37.25)     2:13.81 (31.86)
  8 Polaco, Joseph M          SO SCSU                 2:12.00    2:16.74  
                  27.90     1:05.33 (37.43)     1:46.90 (41.57)     2:16.74 (29.84)
  9 Haughn, Zach              FR Maritime                  NT    2:18.06  
                  29.24     1:00.56 (31.32)     1:43.33 (42.77)     2:18.06 (34.73)
 10 Karbowski, David          FR Bridgeport-CT             NT    2:26.75  
                  29.77     1:05.48 (35.71)     1:52.37 (46.89)     2:26.75 (34.38)
 11 Pereira, Dominic          SO Maritime             2:16.93    2:27.92  
                  30.76     1:11.85 (41.09)     1:52.52 (40.67)     2:27.92 (35.40)
 12 DeFries, William          SR Maritime             2:24.91    2:29.95  
                  30.26     1:06.95 (36.69)     1:54.06 (47.11)     2:29.95 (35.89)
 13 Reimer, Eric              FR Maritime                  NT    2:32.17  
                  29.73     1:06.85 (37.12)     1:55.93 (49.08)     2:32.17 (36.24)
 14 Hudson, Leonard           JR Maritime             2:18.76    2:33.10  
                  29.90     1:09.45 (39.55)     1:56.96 (47.51)     2:33.10 (36.14)
 15 Navy, Marc                JR Maritime             2:31.52    2:34.44  
                  31.36     1:12.76 (41.40)     1:59.36 (46.60)     2:34.44 (35.08)
 16 Seaman, Arthur            SR Maritime                  NT    2:34.46  
                  30.36     1:09.23 (38.87)     1:58.68 (49.45)     2:34.46 (35.78)
 17 Arana, Anthony            FR Maritime                  NT    2:36.77  
                  32.74     1:13.08 (40.34)     2:00.46 (47.38)     2:36.77 (36.31)
 18 Santucci, Robert          JR Maritime             2:37.06    2:37.26  
                  31.85     1:12.67 (40.82)     1:58.90 (46.23)     2:37.26 (38.36)
 19 Keavney, Robert           JR Maritime             2:29.60    2:39.96  
                  30.39     1:11.58 (41.19)     2:02.64 (51.06)     2:39.96 (37.32)
 20 Soucy, Maximilian P       JR Maritime             2:33.80    2:43.10  
                  33.73     1:18.20 (44.47)     2:04.67 (46.47)     2:43.10 (38.43)
 21 Wichman, Erik             JR Maritime             2:43.14    2:44.26  
                  32.38     1:14.71 (42.33)     2:02.79 (48.08)     2:44.26 (41.47)
 -- Jorgenson, James G        FR Maritime                  NT         DQ  
                  31.18     1:10.08 (38.90)     2:06.22 (56.14)          DQ (38.66)
 -- Edwards, Corey            JR Maritime             3:02.21         DQ  
                  31.72     1:18.16 (46.44)     2:17.16 (59.00)          DQ (43.58)
 
Event 7  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwiatkowska, Anna         SR Bridgeport-CT          58.66      57.55  
                  28.04       57.55 (29.51)                                        
  2 Huerta, Nicole M          SR SCSU                   57.73      57.66  
                  27.73       57.66 (29.93)                                        
  3 Galesic, Ana                 Adelphi                   NT      57.70  
                  27.34       57.70 (30.36)                                        
  4 Visse, Maris              SR Bridgeport-CT        1:00.18      58.15  
                  28.09       58.15 (30.06)                                        
  5 Zera, Patrycja            SR Bridgeport-CT             NT      58.26  
                  28.30       58.26 (29.96)                                        
  6 Smolensky, Rachel         FR SCSU                   59.35      58.40  
                  28.26       58.40 (30.14)                                        
  7 Caron, Nicole F           JR SCSU                   59.24      58.44  
                  27.67       58.44 (30.77)                                        
  8 Salter, Caitlyn M         SO SCSU                 1:01.27    1:00.04  
                  28.85     1:00.04 (31.19)                                        
  9 Dodenhoff, Jaclyn            Adelphi                59.46    1:00.08  
                  29.00     1:00.08 (31.08)                                        
 10 Kadrich, Emina            FR Queens-MR            1:00.51    1:00.41  
                  28.83     1:00.41 (31.58)                                        
 11 Urciuoli, Rhiannon S      SO SCSU                   59.29    1:00.62  
                  29.30     1:00.62 (31.32)                                        
 12 Kopera, Aldona            FR SCSU                 1:00.43    1:00.89  
                  29.12     1:00.89 (31.77)                                        
 12 Bove, Sarah                  Adelphi              1:02.00    1:00.89  
                  29.41     1:00.89 (31.48)                                        
 14 Radzwill, Kate K          SO Merchant Marines-MR  1:03.23    1:01.15  
                  28.92     1:01.15 (32.23)                                        
 15 Olsen, Emily K            SO Merchant Marines-MR       NT    1:01.25  
                  28.92     1:01.25 (32.33)                                        
 16 Ras, Jessica                 Adelphi              1:01.00    1:02.45  
                  29.18     1:02.45 (33.27)                                        
 17 Seebode, Lauren T         JR Merchant Marines-MR  1:04.99    1:02.77  
                  29.90     1:02.77 (32.87)                                        
 18 Purcell, Kelsey G         JR Queens-MR            1:02.30    1:03.02  
                  30.53     1:03.02 (32.49)                                        
 19 Deal, Helen               FR Merchant Marines-MR  1:07.66    1:03.32  
                  30.04     1:03.32 (33.28)                                        
 20 Roth, Casey C             JR Merchant Marines-MR  1:10.33    1:04.47  
                  31.42     1:04.47 (33.05)                                        
 21 Ferrari, Leighahn         SR Maritime             1:03.97    1:04.58  
                  30.44     1:04.58 (34.14)                                        
 22 Callahan, Lauren S        JR Merchant Marines-MR  1:11.23    1:08.36  
                  30.81     1:08.36 (37.55)                                        
 23 Beebe, Ariel              JR Maritime                  NT    1:09.20  
                  33.09     1:09.20 (36.11)                                        
 24 Palino, Laura             SR Maritime             1:13.81    1:11.70  
                  32.49     1:11.70 (39.21)                                        
 25 Ingalls, Noel A           FR Merchant Marines-MR  1:18.22    1:12.83  
                  32.27     1:12.83 (40.56)                                        
 26 Barna, Jocelyn            JR Bridgeport-CT        1:24.22    1:25.26  
                  39.64     1:25.26 (45.62)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paskas, Vlad              FR Bridgeport-CT          46.88      47.64  
                  23.37       47.64 (24.27)                                        
  2 Nesrala, Miguel           SR SCSU                   47.93      48.45  
                  23.38       48.45 (25.07)                                        
  3 Mckee, Corey                 Adelphi                49.30      49.24  
                  23.62       49.24 (25.62)                                        
  4 Taylor, Deon L            SO Bridgeport-CT          49.35      50.18  
                  23.93       50.18 (26.25)                                        
  5 Gromling, Steven             Adelphi                   NT      50.66  
                  23.56       50.66 (27.10)                                        
  6 Ladelfa, Mike C           FR SCSU                   50.62      50.76  
                  24.63       50.76 (26.13)                                        
  7 McNamara, Collin          FR Maritime               50.75      50.85  
                  24.59       50.85 (26.26)                                        
  8 Minor, Sean T             JR Merchant Marines-MR    51.42      50.94  
                  23.86       50.94 (27.08)                                        
  9 McCormick, Josh D         SO Merchant Marines-MR    54.88      51.06  
                  24.18       51.06 (26.88)                                        
 10 Luchsinger, Ryan          SR Maritime               49.18      51.82  
                  23.91       51.82 (27.91)                                        
 11 Roberto, Alejandro        SO Bridgeport-CT          55.15      51.92  
                  24.37       51.92 (27.55)                                        
 12 Tucker, Joseph            JR Maritime               50.62      52.17  
                  25.30       52.17 (26.87)                                        
 13 Thurston, Jared M         FR SCSU                   52.83      52.33  
                  24.56       52.33 (27.77)                                        
 14 McMahon, Austin J         FR SCSU                   50.18      52.46  
                  24.59       52.46 (27.87)                                        
 15 Vaz, James D              FR SCSU                   52.16      52.71  
                  25.21       52.71 (27.50)                                        
 16 Stewart, Thomas P         SO Merchant Marines-MR    59.99      53.09  
                  25.54       53.09 (27.55)                                        
 17 Polaco, Alexander W       FR SCSU                   55.93      53.85  
                  26.00       53.85 (27.85)                                        
 18 Albrant, Cameron P        FR Merchant Marines-MR    55.00      53.88  
                  25.64       53.88 (28.24)                                        
 19 Steiskal, Tim J           JR SCSU                   53.97      53.90  
                  25.94       53.90 (27.96)                                        
 20 Gallup, Dan C             FR SCSU                   54.56      54.37  
                  26.13       54.37 (28.24)                                        
 21 DaSilva, Jonathan         SR Maritime               51.25      54.56  
                  25.47       54.56 (29.09)                                        
 22 Crawford, John            SO Maritime               53.86      54.72  
                  26.09       54.72 (28.63)                                        
 23 Marino, Sal N             SO SCSU                   54.81      55.01  
                  26.15       55.01 (28.86)                                        
 24 Covell, John              JR Maritime               54.77      56.27  
                  26.30       56.27 (29.97)                                        
 25 Prowe, Eli                SO Bridgeport-CT          58.58      56.51  
                  26.72       56.51 (29.79)                                        
 26 Dwyer, Alex               FR Maritime               57.79      57.03  
                  27.36       57.03 (29.67)                                        
 27 Jorgenson, James G        FR Maritime               56.06      57.10  
                  27.85       57.10 (29.25)                                        
 28 Seaman, Arthur            SR Maritime               56.13      57.58  
                  27.83       57.58 (29.75)                                        
 28 Rostrup, James            SO Maritime               55.39      57.58  
                  26.31       57.58 (31.27)                                        
 30 Broderick, Paul           SO Maritime             1:00.03      58.79  
                  27.83       58.79 (30.96)                                        
 31 Lotz, Jonathan            JR Maritime               56.95      59.21  
                  28.17       59.21 (31.04)                                        
 32 Harakal, Kyle             JR Maritime               59.85    1:02.21  
                  29.52     1:02.21 (32.69)                                        
 33 Storm, Jeremy             FR Maritime               59.67    1:02.93  
                  29.55     1:02.93 (33.38)                                        
 34 Arana, Anthony            FR Maritime               55.95    1:02.94  
                  29.87     1:02.94 (33.07)                                        
 35 Goodman, Ian              JR Maritime             1:02.21    1:03.30  
                  29.38     1:03.30 (33.92)                                        
 36 Edwards, Corey            JR Maritime             1:00.16    1:03.93  
                  30.73     1:03.93 (33.20)                                        
 37 Knizewski, Christopher    SO Maritime             1:12.13    1:11.02  
                  32.72     1:11.02 (38.30)                                        
 -- Vita, Aloysius J          FR Merchant Marines-MR    59.44     X57.59  
                  27.59       57.59 (30.00)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smolensky, Rachel         FR SCSU                 1:03.43    1:02.94  
                  30.53     1:02.94 (32.41)                                        
  2 Thompson, Sarah E         SO SCSU                 1:04.31    1:03.53  
                  31.18     1:03.53 (32.35)                                        
  3 Olson, Hannah R           SO SCSU                 1:06.00    1:04.91  
                  31.82     1:04.91 (33.09)                                        
  4 Terzano, Gabrielle           Adelphi              1:06.00    1:05.47  
                  32.41     1:05.47 (33.06)                                        
  5 Katrenya, Christine A     SO SCSU                 1:08.66    1:07.01  
                  32.01     1:07.01 (35.00)                                        
  6 Moore, Elizabeth M        FR Merchant Marines-MR  1:09.44    1:07.41  
                  32.93     1:07.41 (34.48)                                        
  7 Steinfeld, Amanda            Adelphi                   NT    1:07.79  
                  33.11     1:07.79 (34.68)                                        
  8 Kadrich, Emina            FR Queens-MR            1:07.02    1:08.94  
                  33.46     1:08.94 (35.48)                                        
  9 Silva, Courtney           FR SCSU                 1:10.20    1:09.86  
                  34.24     1:09.86 (35.62)                                        
 10 Garcia Pena, Alison       SR Merchant Marines-MR  1:14.33    1:10.21  
                  33.80     1:10.21 (36.41)                                        
 11 Guzman, Marisol           SO Queens-MR            1:12.14    1:12.58  
                  34.35     1:12.58 (38.23)                                        
 12 Biehn, Alex N             SO Merchant Marines-MR  1:11.33    1:13.37  
                  35.55     1:13.37 (37.82)                                        
 13 Guerra, Ivy               SR Queens-MR            1:18.70    1:17.73  
                  37.30     1:17.73 (40.43)                                        
 14 Subick, Vandita           FR Queens-MR            1:29.50    1:49.21  
                1:29.87     1:49.21 (19.34)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         FR Merchant Marines-MR    53.99      53.24  
                  26.36       53.24 (26.88)                                        
  2 Mosquera, Said G          JR Bridgeport-CT          59.25      56.99  
                  27.63       56.99 (29.36)                                        
  3 Sinchi, Christian A       JR SCSU                 1:00.00      58.13  
                  28.28       58.13 (29.85)                                        
  4 Blanchard, Erik           SO Merchant Marines-MR  1:00.85      59.29  
                  28.68       59.29 (30.61)                                        
  5 Terselic, Andrew R        SO Merchant Marines-MR  1:02.23      59.88  
                  29.40       59.88 (30.48)                                        
  6 Haughn, Zach              FR Maritime               58.09    1:00.71  
                  30.00     1:00.71 (30.71)                                        
  7 Krell, Blake T            JR Merchant Marines-MR    59.99    1:01.22  
                  28.60     1:01.22 (32.62)                                        
  8 Loschiavo, Jacob P        SO SCSU                 1:02.32    1:01.49  
                  29.33     1:01.49 (32.16)                                        
  9 Gerard, William              Adelphi              1:03.07    1:03.80  
                  30.44     1:03.80 (33.36)                                        
 10 Mierzwa, David            SO Maritime               59.43    1:04.86  
                  30.87     1:04.86 (33.99)                                        
 11 Ballon, Carlos               Adelphi              1:08.11    1:05.16  
                  31.24     1:05.16 (33.92)                                        
 12 Karbowski, David          FR Bridgeport-CT        1:07.03    1:06.06  
                  32.68     1:06.06 (33.38)                                        
 13 Reimer, Eric              FR Maritime             1:06.65    1:06.34  
                  31.72     1:06.34 (34.62)                                        
 14 DeFries, William          SR Maritime             1:03.96    1:06.42  
                  32.42     1:06.42 (34.00)                                        
 15 Navy, Marc                JR Maritime             1:11.68    1:12.65  
                  36.59     1:12.65 (36.06)                                        
 16 Wichman, Erik             JR Maritime             1:17.25    1:13.38  
                1:21.56         1:13.38 ( )                                        
 17 Broderick, Paul           SO Maritime             1:06.31    1:13.52  
                  35.00     1:13.52 (38.52)                                        
 18 Santucci, Robert          JR Maritime             1:13.88    1:18.11  
                  39.32     1:18.11 (38.79)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyson, Emily T           FR Merchant Marines-MR  1:13.99    1:12.49  
                  34.34     1:12.49 (38.15)                                        
  2 Stanford, Brittany           Adelphi              1:13.00    1:13.18  
                  33.96     1:13.18 (39.22)                                        
  3 Moore, Casey L            JR Merchant Marines-MR  1:18.33    1:13.47  
                  33.96     1:13.47 (39.51)                                        
  4 Meehan, Briana K          JR Queens-MR            1:17.31    1:15.88  
                  36.12     1:15.88 (39.76)                                        
  5 Dannessa, Susanne         FR Merchant Marines-MR  1:17.54    1:16.57  
                  36.18     1:16.57 (40.39)                                        
  6 Spacone, Samantha            Adelphi              1:18.94    1:17.91  
                  36.13     1:17.91 (41.78)                                        
  7 Calia, Jessica               Adelphi              1:18.90    1:18.78  
                  37.35     1:18.78 (41.43)                                        
  8 Beebe, Ariel              JR Maritime             1:24.22    1:27.05  
                  41.61     1:27.05 (45.44)                                        
  9 Garrido, Brisa            SR Maritime             1:22.67    1:28.12  
                  41.68     1:28.12 (46.44)                                        
 10 Evangelou, Elizabeth      FR Queens-MR            1:30.72    1:28.76  
                  41.78     1:28.76 (46.98)                                        
 11 Collins, Jennifer E       SR Maritime             1:31.31    1:43.15  
                  47.56     1:43.15 (55.59)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilk, Krzysztof           SR Bridgeport-CT        1:03.11    1:01.31  
                  28.81     1:01.31 (32.50)                                        
  2 Jones, Kyle                  Adelphi                59.80    1:01.88  
                  28.96     1:01.88 (32.92)                                        
  3 Gromling, Steven             Adelphi              1:06.29    1:02.42  
                  29.21     1:02.42 (33.21)                                        
  4 Roberto, Alejandro        SO Bridgeport-CT        1:03.13    1:02.86  
                  29.43     1:02.86 (33.43)                                        
  5 Elliot, Dan R             FR SCSU                 1:06.60    1:04.68  
                  30.02     1:04.68 (34.66)                                        
  6 Smith, Patrick D          SO Merchant Marines-MR  1:09.34    1:06.69  
                  30.95     1:06.69 (35.74)                                        
  7 Mann, Nick A              JR Merchant Marines-MR  1:14.88    1:06.71  
                  30.70     1:06.71 (36.01)                                        
  8 Hardig, Jacob E           SO Merchant Marines-MR  1:12.88    1:07.70  
                  31.75     1:07.70 (35.95)                                        
  9 Gober, Paul               JR Merchant Marines-MR  1:12.22    1:11.45  
                  32.70     1:11.45 (38.75)                                        
 10 Pereira, Dominic          SO Maritime             1:06.96    1:12.75  
                  34.16     1:12.75 (38.59)                                        
 11 Eucalitto, Zachary J      FR SCSU                 1:14.49    1:12.80  
                  33.79     1:12.80 (39.01)                                        
 12 Hudson, Leonard           JR Maritime             1:11.79    1:15.75  
                  34.98     1:15.75 (40.77)                                        
 13 Covell, John              JR Maritime             1:13.90    1:16.31  
                  35.64     1:16.31 (40.67)                                        
 14 Storm, Jeremy             FR Maritime             1:14.14    1:16.63  
                  36.15     1:16.63 (40.48)                                        
 15 Prowe, Eli                SO Bridgeport-CT        1:20.97    1:16.97  
                  36.29     1:16.97 (40.68)                                        
 16 Harakal, Kyle             JR Maritime             1:16.50    1:19.17  
                  37.13     1:19.17 (42.04)                                        
 17 Goodman, Ian              JR Maritime             1:18.06    1:20.78  
                  37.69     1:20.78 (43.09)                                        
 18 Soucy, Maximilian P       JR Maritime             1:15.84    1:22.09  
                  37.19     1:22.09 (44.90)                                        
 19 Knizewski, Christopher    SO Maritime             1:27.62    1:22.81  
                  38.21     1:22.81 (44.60)                                        
 20 Ballon, Carlos               Adelphi                   NT    1:24.04  
                  37.98     1:24.04 (46.06)                                        
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trubitsyna, Maria         SO Bridgeport-CT        2:11.19    2:14.69  
                  29.28     1:04.04 (34.76)     1:39.64 (35.60)     2:14.69 (35.05)
  2 Palma Ribeiro, Sissi      JR Queens-MR            2:17.13    2:17.21  
                  30.40     1:04.77 (34.37)     1:40.80 (36.03)     2:17.21 (36.41)
  3 White, Jacqueline         FR Merchant Marines-MR  2:20.22    2:18.85  
                  30.59     1:05.79 (35.20)     1:41.49 (35.70)     2:18.85 (37.36)
  4 Visse, Maris              SR Bridgeport-CT        2:19.29    2:23.98  
                  31.09     1:08.11 (37.02)     1:45.58 (37.47)     2:23.98 (38.40)
  5 Sullivan, Kerry R         SO SCSU                 2:38.74    2:41.27  
                  31.67     1:11.00 (39.33)     1:56.21 (45.21)     2:41.27 (45.06)
  6 Brandi, Nina              FR SCSU                 2:43.83    2:41.33  
                  35.41     1:15.29 (39.88)     1:59.47 (44.18)     2:41.33 (41.86)
  7 Palino, Laura             SR Maritime             3:12.28    3:11.32  
                  37.67     1:22.34 (44.67)     2:15.86 (53.52)     3:11.32 (55.46)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanhineva, Ilkka          JR Bridgeport-CT        1:55.81    1:52.77  
                  25.15       53.99 (28.84)     1:23.39 (29.40)     1:52.77 (29.38)
  2 Vita, Frank C             SR Merchant Marines-MR  1:58.35    1:53.65  
                  25.58       54.39 (28.81)     1:23.74 (29.35)     1:53.65 (29.91)
  3 Sorena, Matt J            SR SCSU                 2:00.37    2:00.62  
                  26.04       55.91 (29.87)     1:27.79 (31.88)     2:00.62 (32.83)
  4 Rowan, Hunter C           FR Merchant Marines-MR  2:09.22    2:04.77  
                  27.65       58.35 (30.70)     1:30.66 (32.31)     2:04.77 (34.11)
  5 Kuhn, Thomas A            JR SCSU                 2:11.24    2:06.54  
                  26.83       57.16 (30.33)     1:30.55 (33.39)     2:06.54 (35.99)
  6 Gabbard, Benjamin         FR Merchant Marines-MR  2:09.33    2:06.93  
                  27.52       59.68 (32.16)     1:32.76 (33.08)     2:06.93 (34.17)
  7 Frey, Nathaniel Q         FR Merchant Marines-MR  2:10.66    2:08.42  
                  27.88       59.28 (31.40)     1:33.25 (33.97)     2:08.42 (35.17)
  8 Crews, Jesse S            SO Merchant Marines-MR  2:19.88    2:20.45  
                  30.52     1:06.15 (35.63)     1:43.17 (37.02)     2:20.45 (37.28)
  9 Keavney, Robert           JR Maritime             2:29.54    2:41.58  
                  31.85     1:11.61 (39.76)     1:55.55 (43.94)     2:41.58 (46.03)
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burden, Amanda C          SR SCSU                  239.30     252.38  
  2 Rapuano, Emily L          SR SCSU                  236.50     235.35  
  3 Thomas, Ashley E          JR SCSU                  182.60     200.10  
  4 Richard, Laura E          SO SCSU                  159.60     186.60  
  5 Schmidt, Kathryn          JR Merchant Marines-MR       NP     157.95  
  6 Robinson, Sonya           FR Queens-MR             124.85     140.18  
  7 Harvey, Lynae             SO Merchant Marines-MR       NP     138.38  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Sean P           FR Merchant Marines-MR       NP     154.20  
  2 Markarian, Jeff           SO Maritime              199.80     143.55  
  3 Harris, Karim                Adelphi                   NP     132.60  
 
Event 17  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krasnowska, Anna          JR Bridgeport-CT          25.13      25.40  
  2 Galesic, Ana                 Adelphi                   NT      26.47  
  3 Thompson, Sarah E         SO SCSU                   26.56      26.60  
  4 Caron, Nicole F           JR SCSU                   27.06      26.77  
  5 Moore, Casey L            JR Merchant Marines-MR    28.67      26.82  
  6 Price, Chelsea E          SO SCSU                   26.62      26.99  
  7 Thomas, Amanda R          JR SCSU                   26.12      27.07  
  8 Huerta, Nicole M          SR SCSU                   27.05      27.13  
  9 Spacone, Samantha            Adelphi                27.90      27.15  
 10 Olsen, Emily K            SO Merchant Marines-MR    29.76      28.09  
 11 Urciuoli, Rhiannon S      SO SCSU                      NT      28.14  
 12 Kadrich, Emina            FR Queens-MR              27.05      28.15  
 13 Ras, Jessica                 Adelphi                28.52      28.21  
 14 Kopera, Aldona            FR SCSU                   28.50      28.27  
 15 Bove, Sarah                  Adelphi                29.00      28.28  
 16 Boyson, Emily T           FR Merchant Marines-MR    28.55      28.43  
 17 Calia, Jessica               Adelphi                29.00      28.48  
 18 Gromling, Kristin         SR Queens-MR              29.59      28.58  
 19 Meehan, Briana K          JR Queens-MR              28.76      28.66  
 20 Ferrari, Leighahn         SR Maritime               28.55      29.10  
 21 Purcell, Kelsey G         JR Queens-MR              29.23      29.55  
 22 Deal, Helen               FR Merchant Marines-MR    30.86      29.61  
 23 Schlesinger, Kait         FR Queens-MR              29.50      30.57  
 24 Dannessa, Susanne         FR Merchant Marines-MR    30.55      30.62  
 25 Ingalls, Noel A           FR Merchant Marines-MR    35.44      31.73  
 26 Evangelou, Elizabeth      FR Queens-MR              33.32      32.02  
 27 Subick, Vandita           FR Queens-MR              32.36      32.03  
 28 Guerra, Ivy               SR Queens-MR              32.47      32.14  
 29 Beebe, Ariel              JR Maritime               35.30      32.79  
 30 Barna, Jocelyn            JR Bridgeport-CT          36.91      36.62  
 
Event 18  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minor, Sean T             JR Merchant Marines-MR    23.24      22.61  
  2 Mckee, Corey                 Adelphi                22.50      22.81  
  3 Roberto, Alejandro        SO Bridgeport-CT          23.46      22.97  
  4 Gromling, Steven             Adelphi                   NT      23.12  
  5 Thurston, Jared M         FR SCSU                   23.06      23.31  
  6 Luchsinger, Ryan          SR Maritime               22.28      23.33  
  6 McNamara, Collin          FR Maritime               22.31      23.33  
  8 Ladelfa, Mike C           FR SCSU                   23.96      23.58  
  9 Tucker, Joseph            JR Maritime               23.20      23.78  
 10 Blanchard, Erik           SO Merchant Marines-MR    23.69      23.90  
 11 Vaz, James D              FR SCSU                   23.85      23.97  
 12 McMahon, Austin J         FR SCSU                   24.50      24.00  
 13 Gabbard, Benjamin         FR Merchant Marines-MR    24.39      24.10  
 14 Albrant, Cameron P        FR Merchant Marines-MR    23.88      24.29  
 15 Steiskal, Tim J           JR SCSU                   24.80      24.33  
 16 Marino, Sal N             SO SCSU                   22.65      24.50  
 17 Polaco, Alexander W       FR SCSU                   25.20      24.51  
 18 Rostrup, James            SO Maritime               23.88      24.55  
 19 Crews, Jesse S            SO Merchant Marines-MR    24.68      24.57  
 20 Zummo, Jimmy R            SO SCSU                   24.91      24.64  
 21 Stewart, Thomas P         SO Merchant Marines-MR    24.83      24.66  
 22 Crawford, John            SO Maritime               25.11      24.85  
 23 Loschiavo, Jacob P        SO SCSU                   24.64      24.91  
 24 Covell, John              JR Maritime               24.71      24.94  
 25 Arana, Anthony            FR Maritime               26.00      24.95  
 25 Gallup, Dan C             FR SCSU                   28.67      24.95  
 27 Polaco, Joseph M          SO SCSU                   24.00      24.99  
 28 Ballon, Carlos               Adelphi                   NT      25.54  
 29 Karbowski, David          FR Bridgeport-CT          25.50      25.59  
 29 Jorgenson, James G        FR Maritime               26.39      25.59  
 31 Prowe, Eli                SO Bridgeport-CT             NT      25.65  
 32 Gober, Paul               JR Merchant Marines-MR    25.33      25.80  
 33 Edwards, Corey            JR Maritime               25.13      25.87  
 34 Smith, Patrick D          SO Merchant Marines-MR    25.48      25.90  
 35 Seaman, Arthur            SR Maritime               25.30      26.25  
 36 Navy, Marc                JR Maritime               26.92      27.49  
 36 Eucalitto, Zachary J      FR SCSU                   25.84      27.49  
 38 Gontarski, Christopher J  SO SCSU                   25.84      27.65  
 38 Goodman, Ian              JR Maritime               26.95      27.65  
 40 Lotz, Jonathan            JR Maritime               25.95      27.70  
 40 Storm, Jeremy             FR Maritime               27.51      27.70  
 42 Walpole, Ryan                Adelphi                26.00      31.25  
 42 Knizewski, Christopher    SO Maritime               31.04      31.25  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Jacqueline         FR Merchant Marines-MR  2:25.33    2:15.91  
                  32.82     1:07.34 (34.52)     1:42.12 (34.78)     2:15.91 (33.79)
  2 Terzano, Gabrielle           Adelphi              2:21.00    2:20.46  
                  34.41     1:09.60 (35.19)     1:45.52 (35.92)     2:20.46 (34.94)
  3 Sullivan, Kerry R         SO SCSU                 2:22.49    2:22.87  
                  34.03     1:10.81 (36.78)     1:46.69 (35.88)     2:22.87 (36.18)
  4 Parra, Angela P           SR Queens-MR            2:22.09    2:27.75  
                  35.46     1:13.06 (37.60)     1:50.63 (37.57)     2:27.75 (37.12)
  5 Dodenhoff, Jaclyn            Adelphi              2:30.00    2:32.16  
                  36.82     1:15.47 (38.65)     1:54.31 (38.84)     2:32.16 (37.85)
  6 Garcia Pena, Alison       SR Merchant Marines-MR  2:35.99    2:34.23  
                  36.40     1:15.25 (38.85)     1:54.75 (39.50)     2:34.23 (39.48)
  7 Orsino, Nicole L          SO Queens-MR            2:38.18    2:36.04  
                  37.57     1:17.02 (39.45)     1:57.46 (40.44)     2:36.04 (38.58)
  8 Guzman, Marisol           SO Queens-MR            2:39.09    2:36.30  
                  37.35     1:16.96 (39.61)     1:56.92 (39.96)     2:36.30 (39.38)
  9 Subick, Vandita           FR Queens-MR            3:21.40    3:16.32  
                  46.37                             2:27.15 ( )     3:16.32 (49.17)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindgren, Kevin J         FR Merchant Marines-MR  1:56.44    1:56.25  
                  27.72       56.87 (29.15)     1:26.82 (29.95)     1:56.25 (29.43)
  2 Kuhn, Thomas A            JR SCSU                      NT    2:07.54  
                  29.39     1:01.10 (31.71)     1:33.88 (32.78)     2:07.54 (33.66)
  3 Terselic, Andrew R        SO Merchant Marines-MR  2:15.33    2:08.31  
                  30.40     1:02.35 (31.95)     1:35.60 (33.25)     2:08.31 (32.71)
  4 Haughn, Zach              FR Maritime                  NT    2:16.98  
                  32.21     1:06.43 (34.22)     1:41.26 (34.83)     2:16.98 (35.72)
  5 Gerard, William              Adelphi              2:20.85    2:19.54  
                  31.41     1:07.54 (36.13)     1:44.01 (36.47)     2:19.54 (35.53)
  6 Krell, Blake T            JR Merchant Marines-MR  2:09.33    2:20.31  
                  33.63     1:09.65 (36.02)     1:45.88 (36.23)     2:20.31 (34.43)
  7 DeFries, William          SR Maritime             2:19.84    2:24.04  
                  33.66     1:09.95 (36.29)     1:47.03 (37.08)     2:24.04 (37.01)
  8 Mierzwa, David            SO Maritime                  NT    2:25.65  
                  33.37     1:09.51 (36.14)     1:47.51 (38.00)     2:25.65 (38.14)
  9 Reimer, Eric              FR Maritime                  NT    2:30.37  
                  32.79     1:10.20 (37.41)     1:50.44 (40.24)     2:30.37 (39.93)
 10 Broderick, Paul           SO Maritime             2:35.23    2:36.96  
                  35.47     1:15.07 (39.60)     1:55.96 (40.89)     2:36.96 (41.00)
 
Event 21  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Hannah R           SO SCSU                 4:58.85    4:55.34  
  2 Silva, Courtney           FR SCSU                      NT    4:56.91  
  3 Palma Ribeiro, Sissi      JR Queens-MR            5:00.58    5:00.78  
  4 Pico, Zujenis                Queens-MR            6:14.84    6:14.27  
 
Event 22  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mizzell, Austin T         SR SCSU                 4:22.83    4:17.01  
                  26.54       57.15 (30.61)     1:33.94 (36.79)     2:09.63 (35.69)
        2:43.69 (34.06)     3:17.52 (33.83)     3:46.93 (29.41)     4:17.01 (30.08)
  2 Fields, John J            SR Merchant Marines-MR  4:20.02    4:19.60  
                  27.21       58.18 (30.97)     1:32.39 (34.21)     2:06.46 (34.07)
        2:42.37 (35.91)     3:19.01 (36.64)     3:49.07 (30.06)     4:19.60 (30.53)
  3 Elliot, Dan R             FR SCSU                 4:37.13    4:36.70  
                  27.65     1:01.22 (33.57)     1:38.07 (36.85)     2:15.06 (36.99)
        2:52.97 (37.91)     3:32.49 (39.52)     4:05.07 (32.58)     4:36.70 (31.63)
  4 Scott, Chris              JR Merchant Marines-MR  4:38.34    4:40.88  
                  28.43     1:02.68 (34.25)     1:40.50 (37.82)     2:17.23 (36.73)
        2:57.20 (39.97)     3:37.20 (40.00)     4:09.68 (32.48)     4:40.88 (31.20)
  5 Pereira, Dominic          SO Maritime                  NT    5:23.24  
                  32.00     1:09.41 (37.41)     1:53.22 (43.81)     2:36.78 (43.56)
        3:21.91 (45.13)     4:07.40 (45.49)     4:46.56 (39.16)     5:23.24 (36.68)
  6 Hudson, Leonard           JR Maritime             5:16.97    5:37.21  
                  30.78     1:06.70 (35.92)     1:49.84 (43.14)     2:34.16 (44.32)
        3:27.26 (53.10)     4:20.09 (52.83)     4:58.74 (38.65)     5:37.21 (38.47)
 
Event 23  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trubitsyna, Maria         SO Bridgeport-CT        1:56.25    1:57.18  
                  27.44       57.21 (29.77)     1:27.58 (30.37)     1:57.18 (29.60)
  2 Thomas, Amanda R          JR SCSU                 2:03.18    2:00.64  
                  28.07       58.48 (30.41)     1:29.64 (31.16)     2:00.64 (31.00)
  3 Visse, Maris              SR Bridgeport-CT        2:07.47    2:03.14  
                  29.10     1:00.75 (31.65)     1:32.10 (31.35)     2:03.14 (31.04)
  3 Kwiatkowska, Anna         SR Bridgeport-CT        2:02.36    2:03.14  
                  28.72       59.83 (31.11)     1:31.29 (31.46)     2:03.14 (31.85)
  5 Huerta, Nicole M          SR SCSU                 2:03.41    2:03.26  
                  27.99       59.12 (31.13)     1:31.49 (32.37)     2:03.26 (31.77)
  6 Zera, Patrycja            SR Bridgeport-CT             NT    2:03.65  
                  28.89     1:00.31 (31.42)     1:32.29 (31.98)     2:03.65 (31.36)
  7 Rickel, Jessica M         SR SCSU                 2:09.93    2:05.44  
                  28.88     1:00.07 (31.19)     1:32.72 (32.65)     2:05.44 (32.72)
  8 Bjerke, Amber L           SO SCSU                 2:10.31    2:05.82  
                  29.61     1:01.55 (31.94)     1:33.65 (32.10)     2:05.82 (32.17)
  9 Thompson, Sarah E         SO SCSU                 2:11.49    2:06.24  
                  28.99     1:01.50 (32.51)     1:34.10 (32.60)     2:06.24 (32.14)
 10 Salter, Caitlyn M         SO SCSU                 2:06.40    2:07.68  
                  29.53     1:01.61 (32.08)     1:34.63 (33.02)     2:07.68 (33.05)
 11 Urciuoli, Rhiannon S      SO SCSU                 2:14.18    2:07.91  
                  30.03     1:01.88 (31.85)     1:34.92 (33.04)     2:07.91 (32.99)
 12 Spacone, Samantha            Adelphi              2:15.00    2:09.05  
                  29.50     1:01.35 (31.85)     1:34.91 (33.56)     2:09.05 (34.14)
 13 Stanford, Brittany           Adelphi                   NT    2:10.23  
                  30.29     1:03.48 (33.19)     1:37.53 (34.05)     2:10.23 (32.70)
 14 Kopera, Aldona            FR SCSU                 2:13.09    2:10.50  
                  29.90     1:02.50 (32.60)     1:36.48 (33.98)     2:10.50 (34.02)
 15 Moore, Elizabeth M        FR Merchant Marines-MR  2:09.33    2:10.68  
                  29.89     1:02.40 (32.51)     1:36.48 (34.08)     2:10.68 (34.20)
 16 Caron, Nicole F           JR SCSU                 2:10.83    2:10.86  
                  29.57     1:02.78 (33.21)     1:36.82 (34.04)     2:10.86 (34.04)
 17 Dodenhoff, Jaclyn            Adelphi              2:09.40    2:10.94  
                  30.14     1:03.23 (33.09)     1:37.40 (34.17)     2:10.94 (33.54)
 18 Parra, Angela P           SR Queens-MR            2:10.64    2:11.09  
                  30.94     1:04.32 (33.38)     1:38.35 (34.03)     2:11.09 (32.74)
 19 Terzano, Gabrielle           Adelphi              2:09.00    2:11.62  
                  31.38     1:05.29 (33.91)     1:39.37 (34.08)     2:11.62 (32.25)
 19 Radzwill, Kate K          SO Merchant Marines-MR  2:14.33    2:11.62  
                  30.75     1:04.30 (33.55)     1:38.33 (34.03)     2:11.62 (33.29)
 21 Barnard, Shannen M        SO SCSU                 2:10.63    2:11.65  
                  30.09     1:03.66 (33.57)     1:38.07 (34.41)     2:11.65 (33.58)
 22 Steinfeld, Amanda            Adelphi                   NT    2:11.73  
                  30.44     1:03.61 (33.17)     1:37.90 (34.29)     2:11.73 (33.83)
 23 Garcia Pena, Alison       SR Merchant Marines-MR  2:20.33    2:12.70  
                  31.60     1:05.29 (33.69)     1:39.23 (33.94)     2:12.70 (33.47)
 24 Biehn, Alex N             SO Merchant Marines-MR  2:11.24    2:12.78  
                  30.94     1:04.56 (33.62)     1:38.93 (34.37)     2:12.78 (33.85)
 25 Davies, Charlotte            Adelphi                   NT    2:13.34  
                  31.02     1:04.29 (33.27)     1:38.72 (34.43)     2:13.34 (34.62)
 26 Garry, Rachel                Adelphi                   NT    2:14.05  
                  31.49     1:05.75 (34.26)     1:40.27 (34.52)     2:14.05 (33.78)
 26 Price, Chelsea E          SO SCSU                 2:18.49    2:14.05  
                  29.84     1:03.73 (33.89)     1:39.79 (36.06)     2:14.05 (34.26)
 28 Brandi, Nina              FR SCSU                 2:19.23    2:15.95  
                  31.21     1:05.88 (34.67)     1:40.88 (35.00)     2:15.95 (35.07)
 29 Seebode, Lauren T         JR Merchant Marines-MR  2:19.23    2:17.10  
                  31.13     1:05.64 (34.51)     1:41.22 (35.58)     2:17.10 (35.88)
 30 Calia, Jessica               Adelphi                   NT    2:20.00  
                  31.87     1:07.46 (35.59)     1:43.93 (36.47)     2:20.00 (36.07)
 31 Roth, Casey C             JR Merchant Marines-MR  2:25.84    2:24.58  
                  33.62     1:10.28 (36.66)     1:47.21 (36.93)     2:24.58 (37.37)
 32 Deal, Helen               FR Merchant Marines-MR  2:22.01    2:27.14  
                  33.90     1:11.50 (37.60)     1:50.19 (38.69)     2:27.14 (36.95)
 33 Ferrari, Leighahn         SR Maritime             2:23.99    2:30.20  
                  33.78     1:11.77 (37.99)     1:51.77 (40.00)     2:30.20 (38.43)
 34 Callahan, Lauren S        JR Merchant Marines-MR  2:35.49    2:31.71  
                  32.19     1:08.46 (36.27)     1:49.59 (41.13)     2:31.71 (42.12)
 35 Garrido, Brisa            SR Maritime             2:21.69    2:43.19  
                  34.71     1:14.22 (39.51)     1:57.95 (43.73)     2:43.19 (45.24)
 36 Ingalls, Noel A           FR Merchant Marines-MR  2:40.33    2:50.86  
                  35.40     1:16.97 (41.57)     2:03.41 (46.44)     2:50.86 (47.45)
 -- Barna, Jocelyn            JR Bridgeport-CT             NT         DQ  
                  40.71     1:30.21 (49.50)     2:23.36 (53.15)          DQ (37.62)
 
Event 24  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilk, Krzysztof           SR Bridgeport-CT        1:44.41    1:44.81  
                  24.54       52.03 (27.49)     1:18.95 (26.92)     1:44.81 (25.86)
  2 Nesrala, Miguel           SR SCSU                 1:52.00    1:46.77  
                  25.08       52.40 (27.32)     1:19.67 (27.27)     1:46.77 (27.10)
  3 Terzano, Zachary             Adelphi              1:45.32    1:48.63  
                  24.98       52.18 (27.20)     1:20.17 (27.99)     1:48.63 (28.46)
  4 Mckee, Corey                 Adelphi              1:52.00    1:49.84  
                  26.39       54.15 (27.76)     1:21.67 (27.52)     1:49.84 (28.17)
  5 Mosquera, Said G          JR Bridgeport-CT        1:52.69    1:49.98  
                  25.99       54.88 (28.89)     1:22.71 (27.83)     1:49.98 (27.27)
  6 Ladelfa, Mike C           FR SCSU                 1:53.97    1:52.16  
                  25.67       54.71 (29.04)     1:23.92 (29.21)     1:52.16 (28.24)
  7 Jones, Kyle                  Adelphi                   NT    1:52.26  
                  25.42       54.20 (28.78)     1:23.42 (29.22)     1:52.26 (28.84)
  8 Taylor, Deon L            SO Bridgeport-CT        1:52.61    1:54.29  
                  26.41       56.38 (29.97)     1:26.08 (29.70)     1:54.29 (28.21)
  9 Errico, Domenick R        SO SCSU                 1:52.00    1:54.35  
                  26.72       56.24 (29.52)     1:26.08 (29.84)     1:54.35 (28.27)
 10 McCormick, Josh D         SO Merchant Marines-MR  1:59.88    1:55.20  
                  26.15       55.17 (29.02)     1:25.55 (30.38)     1:55.20 (29.65)
 11 Steiskal, Tim J           JR SCSU                 1:58.68    1:55.97  
                  27.19       56.84 (29.65)     1:27.18 (30.34)     1:55.97 (28.79)
 12 McMahon, Austin J         FR SCSU                 1:55.62    1:56.30  
                  27.06       55.78 (28.72)     1:26.24 (30.46)     1:56.30 (30.06)
 13 Terselic, Andrew R        SO Merchant Marines-MR  2:09.23    1:56.76  
                  26.88       56.77 (29.89)     1:27.71 (30.94)     1:56.76 (29.05)
 14 Blanchard, Erik           SO Merchant Marines-MR  1:55.36    1:57.14  
                  26.49       55.63 (29.14)     1:26.16 (30.53)     1:57.14 (30.98)
 15 Gallup, Dan C             FR SCSU                 2:00.60    1:57.35  
                  26.58       56.05 (29.47)     1:26.37 (30.32)     1:57.35 (30.98)
 16 Sindorf, Josh             JR Merchant Marines-MR  2:07.33    1:58.03  
                  26.85       56.54 (29.69)     1:27.89 (31.35)     1:58.03 (30.14)
 17 Polaco, Alexander W       FR SCSU                 2:04.30    1:58.45  
                  28.36       58.02 (29.66)     1:28.87 (30.85)     1:58.45 (29.58)
 18 Vaz, James D              FR SCSU                 2:02.12    1:58.64  
                  26.43       57.27 (30.84)     1:27.87 (30.60)     1:58.64 (30.77)
 19 Tucker, Joseph            JR Maritime             1:55.01    1:58.87  
                  27.02       56.33 (29.31)     1:27.48 (31.15)     1:58.87 (31.39)
 20 Marino, Sal N             SO SCSU                 2:03.79    2:00.65  
                  27.49       57.97 (30.48)     1:29.43 (31.46)     2:00.65 (31.22)
 21 Thurston, Jared M         FR SCSU                 2:04.18    2:02.65  
                  26.93       57.65 (30.72)     1:29.71 (32.06)     2:02.65 (32.94)
 22 Haughn, Zach              FR Maritime                  NT    2:02.88  
                  28.36     1:00.50 (32.14)     1:33.07 (32.57)     2:02.88 (29.81)
 23 Ballon, Carlos               Adelphi                   NT    2:03.98  
                  28.97     1:00.45 (31.48)     1:32.46 (32.01)     2:03.98 (31.52)
 24 McNamara, Collin          FR Maritime                  NT    2:04.01  
                  27.42       59.74 (32.32)     1:33.42 (33.68)     2:04.01 (30.59)
 25 Crawford, John            SO Maritime             1:57.63    2:04.18  
                  29.17     1:00.51 (31.34)     1:32.37 (31.86)     2:04.18 (31.81)
 26 Albrant, Cameron P        FR Merchant Marines-MR  1:59.25    2:04.63  
                  28.23     1:00.26 (32.03)     1:33.25 (32.99)     2:04.63 (31.38)
 27 Dwyer, Alex               FR Maritime             2:01.22    2:06.08  
                  28.12       59.66 (31.54)     1:33.12 (33.46)     2:06.08 (32.96)
 28 Lotz, Jonathan            JR Maritime             1:55.33    2:10.16  
                  28.28     1:00.48 (32.20)     1:35.56 (35.08)     2:10.16 (34.60)
 29 Walpole, Ryan                Adelphi              2:02.00    2:10.43  
                  28.78     1:01.87 (33.09)     1:36.42 (34.55)     2:10.43 (34.01)
 30 Seaman, Arthur            SR Maritime             1:59.75    2:13.94  
                  30.04     1:04.21 (34.17)     1:40.21 (36.00)     2:13.94 (33.73)
 31 Rostrup, James            SO Maritime             2:11.80    2:14.63  
                  29.34     1:02.94 (33.60)     1:39.00 (36.06)     2:14.63 (35.63)
 32 Harakal, Kyle             JR Maritime             2:11.83    2:18.24  
                  30.95   1:42.60 (1:11.65)     2:18.52 (35.92)         2:18.24 ( )
 33 Jorgenson, James G        FR Maritime             2:09.15    2:20.41  
                  30.68     1:06.57 (35.89)     1:43.39 (36.82)     2:20.41 (37.02)
 34 Arana, Anthony            FR Maritime             2:04.88    2:20.70  
                  31.38     1:07.21 (35.83)     1:44.05 (36.84)     2:20.70 (36.65)
 35 Santucci, Robert          JR Maritime             2:19.72    2:20.76  
                  31.13     1:05.53 (34.40)     1:42.86 (37.33)     2:20.76 (37.90)
 36 Knizewski, Christopher    SO Maritime             2:53.87    2:46.34  
                1:16.61     2:01.73 (45.12)     2:46.35 (44.62)         2:46.34 ( )
 -- Vita, Aloysius J          FR Merchant Marines-MR  2:12.22   X2:08.49  
                  29.09     1:01.44 (32.35)     1:35.18 (33.74)     2:08.49 (33.31)
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pleban, Anna M            SO SCSU                 1:06.00    1:02.62  
                  29.39     1:02.62 (33.23)                                        
  2 Kwiatkowska, Anna         SR Bridgeport-CT        1:04.40    1:03.30  
                  29.57     1:03.30 (33.73)                                        
  3 White, Jacqueline         FR Merchant Marines-MR  1:04.55    1:03.71  
                  29.97     1:03.71 (33.74)                                        
  4 Silva, Courtney           FR SCSU                 1:05.00    1:03.73  
                  29.87     1:03.73 (33.86)                                        
  5 Fay, Meghan N             JR SCSU                 1:05.55    1:04.93  
                  30.39     1:04.93 (34.54)                                        
  6 Smolensky, Rachel         FR SCSU                 1:07.44    1:06.54  
                  30.98     1:06.54 (35.56)                                        
  7 Katrenya, Christine A     SO SCSU                 1:05.54    1:06.95  
                  30.51     1:06.95 (36.44)                                        
  8 Garry, Rachel                Adelphi              1:00.34    1:10.81  
                  31.97     1:10.81 (38.84)                                        
  9 Olsen, Emily K            SO Merchant Marines-MR       NT    1:11.76  
                  32.91     1:11.76 (38.85)                                        
 10 Ras, Jessica                 Adelphi              1:17.00    1:12.42  
                  33.60     1:12.42 (38.82)                                        
 11 Purcell, Kelsey G         JR Queens-MR            1:16.30    1:13.21  
                  33.67     1:13.21 (39.54)                                        
 12 Gromling, Kristin         SR Queens-MR            1:14.84    1:15.54  
                  33.97     1:15.54 (41.57)                                        
 13 Bove, Sarah                  Adelphi              1:14.00    1:17.70  
                  34.78     1:17.70 (42.92)                                        
 14 Palino, Laura             SR Maritime             1:12.10    1:22.15  
                  35.70     1:22.15 (46.45)                                        
 15 Harrison, Laura           FR Queens-MR            1:25.18    1:24.97  
                  38.06     1:24.97 (46.91)                                        
 16 Barna, Jocelyn            JR Bridgeport-CT        1:55.14    1:56.81  
                  52.31   1:56.81 (1:04.50)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanhineva, Ilkka          JR Bridgeport-CT          49.85      50.96  
                  23.98       50.96 (26.98)                                        
  2 Pereiro, Oscar            SO Bridgeport-CT          50.87      51.06  
                  23.51       51.06 (27.55)                                        
  3 Vita, Frank C             SR Merchant Marines-MR    52.70      51.98  
                  24.64       51.98 (27.34)                                        
  4 Lindgren, Kevin J         FR Merchant Marines-MR    53.99      53.37  
                  24.71       53.37 (28.66)                                        
  5 Sorena, Matt J            SR SCSU                   54.47      54.37  
                  25.22       54.37 (29.15)                                        
  6 Rowan, Hunter C           FR Merchant Marines-MR    56.48      55.50  
                  25.80       55.50 (29.70)                                        
  7 Castillo, Oscar G         SO SCSU                   56.87      55.63  
                  25.77       55.63 (29.86)                                        
  8 Gabbard, Benjamin         FR Merchant Marines-MR    56.99      56.95  
                  26.43       56.95 (30.52)                                        
  9 Frey, Nathaniel Q         FR Merchant Marines-MR    57.66      57.55  
                  26.87       57.55 (30.68)                                        
 10 Pietro, Kyle F            SO SCSU                 1:00.00      57.99  
                  26.49       57.99 (31.50)                                        
 11 Sinchi, Christian A       JR SCSU                   59.09      58.01  
                  26.89       58.01 (31.12)                                        
 12 Blanchard, Erik           SO Merchant Marines-MR  1:02.55      58.21  
                  27.06       58.21 (31.15)                                        
 13 Loschiavo, Jacob P        SO SCSU                   55.00      59.05  
                  27.05       59.05 (32.00)                                        
 14 DaSilva, Jonathan         SR Maritime               53.77      59.16  
                  27.27       59.16 (31.89)                                        
 15 Polaco, Joseph M          SO SCSU                   56.64      59.71  
                  27.50       59.71 (32.21)                                        
 16 Krell, Blake T            JR Merchant Marines-MR  1:01.83      59.88  
                  28.89       59.88 (30.99)                                        
 17 Crews, Jesse S            SO Merchant Marines-MR    59.79    1:00.32  
                  27.90     1:00.32 (32.42)                                        
 18 Zummo, Jimmy R            SO SCSU                 1:00.30    1:00.46  
                  28.12     1:00.46 (32.34)                                        
 19 Mierzwa, David            SO Maritime                  NT    1:01.49  
                  28.80     1:01.49 (32.69)                                        
 20 Prowe, Eli                SO Bridgeport-CT             NT    1:03.70  
                  29.51     1:03.70 (34.19)                                        
 21 Keavney, Robert           JR Maritime             1:01.58    1:05.66  
                  29.68     1:05.66 (35.98)                                        
 22 Dwyer, Alex               FR Maritime                  NT    1:07.23  
                  30.75     1:07.23 (36.48)                                        
 23 Navy, Marc                JR Maritime             1:09.13    1:08.67  
                  33.14     1:08.67 (35.53)                                        
 24 Edwards, Corey            JR Maritime             1:03.76    1:09.12  
                  30.35     1:09.12 (38.77)                                        
 25 Karbowski, David          FR Bridgeport-CT             NT    1:10.52  
                  30.84     1:10.52 (39.68)                                        
 26 DeFries, William          SR Maritime               55.28    1:11.82  
                  30.65     1:11.82 (41.17)                                        
 27 Broderick, Paul           SO Maritime             1:08.53    1:13.98  
                  33.42     1:13.98 (40.56)                                        
 28 Reimer, Eric              FR Maritime                  NT    1:15.72  
                  32.51     1:15.72 (43.21)                                        
 29 Wichman, Erik             JR Maritime             1:13.91    1:16.98  
                  34.04     1:16.98 (42.94)                                        
 30 Goodman, Ian              JR Maritime             1:10.10    1:19.22  
                  35.60     1:19.22 (43.62)                                        
 31 Lotz, Jonathan            JR Maritime                  NT    1:21.71  
                  35.76     1:21.71 (45.95)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burden, Amanda C          SR SCSU                  277.35     286.05  
  2 Rapuano, Emily L          SR SCSU                  245.90     264.38  
  3 Richard, Laura E          SO SCSU                  175.57     207.68  
  4 Thomas, Ashley E          JR SCSU                  217.50     191.20  
  5 Harvey, Lynae             SO Merchant Marines-MR       NP     163.80  
  6 Schmidt, Kathryn          JR Merchant Marines-MR       NP     145.50  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Sean P           FR Merchant Marines-MR       NP     163.35  
  2 Markarian, Jeff           SO Maritime              181.30     153.23  
 
Event 29  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberle, Ilka              SO Bridgeport-CT        2:30.92    2:31.89  
                  34.48     1:13.02 (38.54)     1:52.78 (39.76)     2:31.89 (39.11)
  2 Rickel, Jessica M         SR SCSU                 2:36.10    2:32.68  
                  34.90     1:13.78 (38.88)     1:53.29 (39.51)     2:32.68 (39.39)
  3 Boyson, Emily T           FR Merchant Marines-MR  2:42.55    2:36.21  
                  35.68     1:15.68 (40.00)     1:56.44 (40.76)     2:36.21 (39.77)
  4 Moore, Casey L            JR Merchant Marines-MR  2:48.57    2:42.35  
                  36.40     1:17.23 (40.83)     1:59.70 (42.47)     2:42.35 (42.65)
  5 Dannessa, Susanne         FR Merchant Marines-MR  2:52.62    2:47.36  
                  37.44     1:19.76 (42.32)     2:03.49 (43.73)     2:47.36 (43.87)
  6 Meehan, Briana K          JR Queens-MR            2:51.55    2:50.35  
                  38.35     1:21.28 (42.93)     2:06.67 (45.39)     2:50.35 (43.68)
  7 Olson, Hannah R           SO SCSU                 2:56.29    2:51.64  
                  39.58     1:23.60 (44.02)     2:07.97 (44.37)     2:51.64 (43.67)
  8 Garrido, Brisa            SR Maritime             3:02.69    3:09.25  
                  42.22     1:29.37 (47.15)     2:18.19 (48.82)     3:09.25 (51.06)
  9 Beebe, Ariel              JR Maritime             3:04.35    3:12.16  
                  43.33     1:32.57 (49.24)     2:22.35 (49.78)     3:12.16 (49.81)
 10 Pico, Zujenis                Queens-MR            3:09.76    3:21.18  
                  44.03     1:35.41 (51.38)     2:28.40 (52.99)     3:21.18 (52.78)
 11 Collins, Jennifer E       SR Maritime             3:51.50    3:50.98  
                  51.18     1:50.01 (58.83)     2:49.91 (59.90)   3:50.98 (1:01.07)
 
Event 30  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mizzell, Austin T         SR SCSU                 2:16.25    2:13.03  
                  28.86     1:02.18 (33.32)     1:36.99 (34.81)     2:13.03 (36.04)
  2 Fields, John J            SR Merchant Marines-MR  2:21.00    2:16.38  
                  30.68     1:05.57 (34.89)     1:41.02 (35.45)     2:16.38 (35.36)
  3 Scott, Chris              JR Merchant Marines-MR  2:34.83    2:22.00  
                  31.99     1:08.52 (36.53)     1:45.40 (36.88)     2:22.00 (36.60)
  4 Smith, Patrick D          SO Merchant Marines-MR  2:29.45    2:26.87  
                  32.66     1:09.88 (37.22)     1:48.08 (38.20)     2:26.87 (38.79)
  5 Mann, Nick A              JR Merchant Marines-MR  2:36.44    2:27.94  
                  32.97     1:10.39 (37.42)     1:48.58 (38.19)     2:27.94 (39.36)
  6 Hardig, Jacob E           SO Merchant Marines-MR  2:39.33    2:31.60  
                  34.02     1:11.94 (37.92)     1:51.40 (39.46)     2:31.60 (40.20)
  7 Luchsinger, Ryan          SR Maritime             2:28.14    2:39.12  
                  33.25     1:11.77 (38.52)     1:54.95 (43.18)     2:39.12 (44.17)
  8 Gober, Paul               JR Merchant Marines-MR  2:44.88    2:41.07  
                  35.19     1:15.34 (40.15)     1:58.10 (42.76)     2:41.07 (42.97)
  9 Pereira, Dominic          SO Maritime             2:28.70    2:42.81  
                  36.02     1:16.94 (40.92)     1:59.81 (42.87)     2:42.81 (43.00)
 10 Lotz, Jonathan            JR Maritime                  NT    2:53.16  
                  37.51     1:20.54 (43.03)     2:06.63 (46.09)     2:53.16 (46.53)
 11 Storm, Jeremy             FR Maritime             2:54.22    2:57.70  
                  37.43     1:21.47 (44.04)     2:09.33 (47.86)     2:57.70 (48.37)
 12 Jorgenson, James G        FR Maritime                  NT    3:04.31  
                  38.04     1:24.12 (46.08)     2:14.64 (50.52)     3:04.31 (49.67)
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Bridgeport-CT  'A'                  3:41.84    3:44.07  
     1) Trubitsyna, Maria SO            2) Krasnowska, Anna JR            
     3) Oberle, Ilka SO                 4) Visse, Maris SR                
                  27.90       56.69 (56.69)     1:22.74 (26.05)     1:51.58 (54.89)
        2:18.07 (26.49)     2:47.67 (56.09)     3:14.64 (26.97)     3:44.07 (56.40)
  2 Southern CT State University  'A'                 3:48.55    3:50.64  
     1) Huerta, Nicole M SR             2) Pleban, Anna M SO              
     3) Thompson, Sarah E SO            4) Fay, Meghan N JR               
                  27.88       57.90 (57.90)     1:24.36 (26.46)     1:53.80 (55.90)
        2:21.31 (27.51)     2:52.23 (58.43)     3:20.13 (27.90)     3:50.64 (58.41)
  3 Adelphi  'A'                                      4:06.40    4:00.96  
     1) Spacone, Samantha               2) Galesic, Ana                   
     3) Stanford, Brittany              4) Terzano, Gabrielle             
                  28.28   1:00.07 (1:00.07)     1:27.14 (27.07)     1:58.37 (58.30)
        2:27.37 (29.00)   3:00.09 (1:01.72)     3:29.02 (28.93)   4:00.96 (1:00.87)
  4 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                4:18.82    4:07.57  
     1) Moore, Elizabeth M FR           2) Biehn, Alex N SO               
     3) Seebode, Lauren T JR            4) Radzwill, Kate K SO            
                  29.42   1:01.36 (1:01.36)     1:31.25 (29.89)   2:04.10 (1:02.74)
        2:33.69 (29.59)   3:06.84 (1:02.74)     3:36.25 (29.41)   4:07.57 (1:00.73)
  5 Queens College-MR  'A'                            4:02.59    4:09.82  
     1) Palma Ribeiro, Sissi JR         2) Guzman, Marisol SO             
     3) Kadrich, Emina FR               4) Parra, Angela P SR             
                  29.49   1:02.32 (1:02.32)     1:32.17 (29.85)   2:06.13 (1:03.81)
        2:36.59 (30.46)   3:09.97 (1:03.84)     3:38.60 (28.63)     4:09.82 (59.85)
  6 Suny Maritime College  'A'                        3:54.05    4:50.62  
     1) Garrido, Brisa SR               2) Beebe, Ariel JR                
     3) Palino, Laura SR                4) Ferrari, Leighahn SR           
                  34.90   1:14.25 (1:14.25)     1:49.43 (35.18)   2:26.75 (1:12.50)
        3:03.37 (36.62)   3:45.91 (1:19.16)     4:16.54 (30.63)   4:50.62 (1:04.71)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Bridgeport-CT  'A'                  3:07.65    3:08.92  
     1) Pereiro, Oscar SO               2) Paskas, Vlad FR                
     3) Wilk, Krzysztof SR              4) Hanhineva, Ilkka JR            
                  22.53       47.14 (47.14)     1:09.53 (22.39)     1:34.16 (47.02)
        1:56.62 (22.46)     2:20.98 (46.82)     2:43.88 (22.90)     3:08.92 (47.94)
  2 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                3:21.00    3:18.73  
     1) Lindgren, Kevin J FR            2) Vita, Frank C SR               
     3) Minor, Sean T JR                4) Rowan, Hunter C FR             
                  23.19       48.29 (48.29)     1:11.11 (22.82)     1:36.43 (48.14)
        1:59.85 (23.42)     2:26.45 (50.02)     2:51.29 (24.84)     3:18.73 (52.28)
  3 Southern CT State University  'A'                 3:18.98    3:24.34  
     1) Ladelfa, Mike C FR              2) Elliot, Dan R FR               
     3) Sorena, Matt J SR               4) Thurston, Jared M FR           
                  24.46       50.76 (50.76)     1:14.69 (23.93)     1:41.46 (50.70)
        2:05.10 (23.64)     2:31.97 (50.51)     2:56.07 (24.10)     3:24.34 (52.37)
  4 Suny Maritime College  'A'                        3:21.80    3:33.78  
     1) McNamara, Collin FR             2) Tucker, Joseph JR              
     3) Crawford, John SO               4) Luchsinger, Ryan SR            
                  25.72       53.55 (53.55)     1:18.05 (24.50)     1:45.39 (51.84)
        2:12.10 (26.71)     2:41.30 (55.91)     3:05.71 (24.41)     3:33.78 (52.48)
 -- University of Bridgeport-CT  'B'                       NT   x3:34.04  
     1) Mosquera, Said G JR             2) Taylor, Deon L SO              
     3) Karbowski, David FR             4) Prowe, Eli SO                  
                  23.21       48.68 (48.68)     1:12.09 (23.41)     1:39.47 (50.79)
        2:06.16 (26.69)     2:36.66 (57.19)     3:03.91 (27.25)     3:34.04 (57.38)