Licensed to U.S. Merchant Marine Academy
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/4/2017 04:09 PM
                           Rowan vs USMMA - 2/4/2017                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowan University-MA  'A'                               NT    4:08.33   11  
     1) Bambrick, Alex C 18             2) Howarth, Bailey S 18           
     3) Gligor, Gabby F 19              4) Coughlan, Miranda K 19         
  2 Rowan University-MA  'B'                               NT    4:13.43    4  
     1) Karpinski, Bianca M 18          2) Miller, Megan E 19             
     3) Broome, Nikki 18                4) Dineva, Polina K 20            
  3 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT    4:14.15    2  
     1) Lou, Erica 18                   2) Green, Jolyn L 17              
     3) Breidenthal, Hallie M 20        4) Sherrill, Ella M 18            
  4 Rowan University-MA  'C'                               NT   x4:33.39  
     1) Mnich, Daria M 18               2) Brie, Cayla R 18               
     3) Moskalow, Gabby E 18            4) Basantis, Mandi R 19           
  5 US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT    4:41.22  
     1) Grod, Pamela R 20               2) Griffin, Colleen 19            
     3) Don, Catherine E 18             4) Ryan, Sarah E 18               
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT    3:29.13   11  
     1) Kahl, Chris A 18                2) Sasse, Karl C 17               
     3) Weaver, Caelin C 19             4) Monahan, Nolan M 18            
  2 Rowan University-MA  'A'                               NT    3:30.95    4  
     1) Lawton, Dan J 19                2) Grubb, Michael J 20            
     3) Marte, Nick J 20                4) Novak, Jesse D 22              
  3 Rowan University-MA  'B'                               NT    3:37.76    2  
     1) Sicinski, Adam J 19             2) Simunek, Joe G 19              
     3) Kayati, Jake R 18               4) Feuerstein, Eric W 20          
  4 US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT    3:41.25  
     1) Maxian, Daniel G 18             2) Terselic, John D 18            
     3) Olsen, Jack T 18                4) Macedo, Matheus 19             
  5 Rowan University-MA  'C'                               NT   x3:44.07  
     1) Wister, Luke A 21               2) Schillaci, Matt J 19           
     3) Shellem, John M 20              4) Wojtowicz, Nate P 20           
  6 US Merchant Marine Academy-MR  'C'                     NT   x3:50.82  
     1) Stegen, Matthew W 18            2) Carroll, Bryce W 19            
     3) Weaver, Jordan A 19             4) Hermosillo-Deboer, Zachary F 18
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timmins, Carlee N         18 Rowan-MA                  NT   10:55.45    9  
  2 Labenski, Emily           19 Rowan-MA                  NT   11:09.64    4  
  3 Gathy, Meika G            18 Usmma-MR                  NT   11:14.56    3  
  4 McKissick, Claire G       19 Rowan-MA                  NT   11:36.71    2  
  5 Cosenza, Sara M           19 Usmma-MR                  NT   12:29.43    1  
  6 Slezak, Rebecca L         19 Usmma-MR                  NT   12:56.18  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tepper, John E            20 Rowan-MA                  NT    9:55.35    9  
  2 Sweetman, Kevin J         21 Usmma-MR                  NT   10:00.66    4  
  3 Haubrich, Maximilia k        Usmma-MR                  NT   10:18.57    3  
  4 Smits, David J            19 Rowan-MA                  NT   10:30.71    2  
  5 Sexauer, Cam J            20 Rowan-MA                  NT   10:39.40    1  
  6 Fox, Nicholas A           18 Usmma-MR                  NT   10:48.04  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gathy, Meika G            18 Usmma-MR                  NT    2:02.26    9  
  2 Bambrick, Alex C          18 Rowan-MA                  NT    2:02.55    4  
  3 Landon, Belle F           18 Rowan-MA                  NT    2:07.74    3  
  4 Burke, Amanda J           20 Rowan-MA                  NT    2:09.53    2  
  5 Don, Catherine E          18 Usmma-MR                  NT    2:10.12    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Michael L          20 Usmma-MR                  NT    1:46.13    9  
  2 Boyle, Chris J            21 Rowan-MA                  NT    1:49.33    4  
  3 Tepper, John E            20 Rowan-MA                  NT    1:49.38    3  
  4 Jepsen, Josh A            18 Usmma-MR                  NT    1:49.86    2  
  5 Wojtowicz, Nate P         20 Rowan-MA                  NT    1:51.18    1  
  6 Hess, Zachary J           18 Usmma-MR                  NT    1:52.96  
 
Event 7  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coughlan, Miranda K       19 Rowan-MA                  NT      29.20    9  
  2 Mnich, Daria M            18 Rowan-MA                  NT      29.61    4  
  3 Karpinski, Bianca M       18 Rowan-MA                  NT      29.86    3  
  4 Lou, Erica                18 Usmma-MR                  NT      30.12    2  
  5 Griffin, Colleen          19 Usmma-MR                  NT      34.04    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawton, Dan J             19 Rowan-MA                  NT      24.73    9  
  2 Sicinski, Adam J          19 Rowan-MA                  NT      24.94    4  
  3 Kahl, Chris A             18 Usmma-MR                  NT      25.04    3  
  4 Fisher, Colin A           21 Rowan-MA                  NT      26.23    2  
  5 Stegen, Matthew W         18 Usmma-MR                  NT      26.45    1  
  6 Maxian, Daniel G          18 Usmma-MR                  NT      27.02  
 
Event 9  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Megan E           19 Rowan-MA                  NT      32.14    9  
  2 Howarth, Bailey S         18 Rowan-MA                  NT      32.96    4  
  3 Green, Jolyn L            17 Usmma-MR                  NT      33.84    3  
  4 Brie, Cayla R             18 Rowan-MA                  NT      36.43    2  
  5 Cosenza, Sara M           19 Usmma-MR                  NT      38.87    1  
  6 Slezak, Rebecca L         19 Usmma-MR                  NT      41.08  
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grubb, Matt J             19 Rowan-MA                  NT      26.79    9  
  2 Sasse, Karl C             17 Usmma-MR                  NT      26.85    4  
  3 Terselic, John D          18 Usmma-MR                  NT      28.01    3  
  4 Simunek, Joe G            19 Rowan-MA                  NT      28.42    2  
  5 Schillaci, Matt J         19 Rowan-MA                  NT      29.49    1  
  6 Reyes, Ian J              19 Usmma-MR                  NT      30.27  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gligor, Gabby F           19 Rowan-MA                  NT    1:00.78    9  
  2 Breidenthal, Hallie M     20 Usmma-MR                  NT    1:02.61    4  
  3 Broome, Nikki             18 Rowan-MA                  NT    1:05.57    3  
  4 Moskalow, Gabby E         18 Rowan-MA                  NT    1:06.70    2  
  5 Wulff, Fallon M           18 Usmma-MR                  NT    1:07.43    1  
  6 Grod, Pamela R            20 Usmma-MR                  NT    1:08.43  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Caelin C          19 Usmma-MR                  NT      52.51    9  
  2 Gernhardt, Marc D         20 Rowan-MA                  NT      53.27    4  
  3 Marte, Nick J             20 Rowan-MA                  NT      53.35    3  
  4 Kayati, Jake R            18 Rowan-MA                  NT      53.99    2  
  5 Olsen, Jack T             18 Usmma-MR                  NT      55.50    1  
  6 Weaver, Jordan A          19 Usmma-MR                  NT      56.27  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Julie R          22 Rowan-MA                  NT      26.19    9  
  2 Sherrill, Ella M          18 Usmma-MR                  NT      26.76    4  
  3 Basantis, Mandi R         19 Rowan-MA                  NT      27.62    3  
  4 Grove, Elizabeth A        18 Usmma-MR                  NT      27.94    2  
  5 McCusker, Cayleigh M      20 Rowan-MA                  NT      28.08    1  
  6 Ryan, Sarah E             18 Usmma-MR                  NT      28.80  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novak, Jesse D            22 Rowan-MA                  NT      21.04    9  
  2 Fu, Justin B              19 Usmma-MR                  NT      21.71    4  
  3 Monahan, Nolan M          18 Usmma-MR                  NT      21.72    3  
  4 Macedo, Matheus           19 Usmma-MR                  NT      22.57    2  
  5 Shellem, John M           20 Rowan-MA                  NT      22.94    1  
  6 McSorley, Matt F          19 Rowan-MA                  NT      23.11  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fentress, Blythe B        18 Usmma-MR                  NP     210.90    9  
  2 Korengel, Kara            20 Usmma-MR                  NP     175.85    4  
  3 Finkbinder, Corrine A     19 Rowan-MA                  NP     159.08    3  
  4 Buderus, Briana N         17 Usmma-MR                  NP     155.93    2  
 -- Beadle, Kellie            19 Usmma-MR                  NP    X134.63  
 -- Walter, Mercedes          18 Usmma-MR                  NP    X123.30  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Adam J            21 Usmma-MR                  NP     199.35    9  
  2 Morris, Jon J             21 Rowan-MA                  NP     189.25    4  
  3 Piacente, Sean            22 Rowan-MA                  NP     185.93    3  
  4 Kendall, Jordan M         19 Usmma-MR                  NP     165.53    2  
  5 Argueta, David            18 Usmma-MR                  NP     153.08    1  
  6 Shire, Chad               19 Rowan-MA                  NP     135.30  
 -- Curry, Thomas             19 Usmma-MR                  NP    X152.10  
 -- Ly, Tony                  18 Usmma-MR                  NP    X120.75  
 -- Flores, Leighton-Joshua   22 Usmma-MR                  NP    X115.57  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breidenthal, Hallie M     20 Usmma-MR                  NT      55.05    9  
  2 Gligor, Gabby F           19 Rowan-MA                  NT    1:21.84    4  
  3 Sherrill, Ella M          18 Usmma-MR                  NT    1:52.85    3  
  4 Timmins, Carlee N         18 Rowan-MA                  NT    2:04.15    2  
  5 Ryan, Sarah E             18 Usmma-MR                  NT    2:22.34    1  
  6 Dineva, Polina K          20 Rowan-MA                  NT    2:30.37  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monahan, Nolan M          18 Usmma-MR                  NT      48.48    9  
  2 Fu, Justin B              19 Usmma-MR                  NT      48.97    4  
  3 Gernhardt, Marc D         20 Rowan-MA                  NT      49.46    2.5
  3 Wojtowicz, Nate P         20 Rowan-MA                  NT      49.46    2.5
  5 Schillaci, Matt J         19 Rowan-MA                  NT      50.58    1  
  6 Butt, Austin T            22 Usmma-MR                  NT      50.99  
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bambrick, Alex C          18 Rowan-MA                  NT    1:02.53    9  
  2 Gathy, Meika G            18 Usmma-MR                  NT    1:04.63    4  
  3 Burke, Amanda J           20 Rowan-MA                  NT    1:04.95    3  
  4 Landon, Belle F           18 Rowan-MA                  NT    1:06.20    2  
  5 Grod, Pamela R            20 Usmma-MR                  NT    1:06.40    1  
  6 Wulff, Fallon M           18 Usmma-MR                  NT    1:10.21  
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sicinski, Adam J          19 Rowan-MA                  NT      52.98    9  
  2 Weaver, Caelin C          19 Usmma-MR                  NT      53.00    4  
  3 Kahl, Chris A             18 Usmma-MR                  NT      53.08    3  
  4 Lawton, Dan J             19 Rowan-MA                  NT      55.81    2  
  5 Wister, Luke A            21 Rowan-MA                  NT      56.49    1  
  6 Stegen, Matthew W         18 Usmma-MR                  NT      57.40  
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howarth, Bailey S         18 Rowan-MA                  NT    1:10.66    9  
  2 Miller, Megan E           19 Rowan-MA                  NT    1:11.65    4  
  3 Labenski, Emily           19 Rowan-MA                  NT    1:12.45    3  
  4 Lou, Erica                18 Usmma-MR                  NT    1:14.85    2  
  5 Griffin, Colleen          19 Usmma-MR                  NT    1:25.05    1  
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasse, Karl C             17 Usmma-MR                  NT      59.36    9  
  2 Grubb, Matt J             19 Rowan-MA                  NT      59.96    4  
  3 Terselic, John D          18 Usmma-MR                  NT    1:00.86    3  
  4 Simunek, Joe G            19 Rowan-MA                  NT    1:03.67    2  
  5 Reyes, Ian J              19 Usmma-MR                  NT    1:05.32    1  
  6 Fisher, Colin A           21 Rowan-MA                  NT    1:07.04  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timmins, Carlee N         18 Rowan-MA                  NT    5:23.78    9  
  2 Karpinski, Bianca M       18 Rowan-MA                  NT    5:32.54    4  
  3 McKissick, Claire G       19 Rowan-MA                  NT    5:35.20    3  
  4 Green, Jolyn L            17 Usmma-MR                  NT    5:41.25    2  
  5 Don, Catherine E          18 Usmma-MR                  NT    5:54.38    1  
  6 Slezak, Rebecca L         19 Usmma-MR                  NT    6:26.37  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Michael L          20 Usmma-MR                  NT    4:48.82    9  
  2 Tepper, John E            20 Rowan-MA                  NT    4:52.08    4  
  3 Sweetman, Kevin J         21 Usmma-MR                  NT    4:56.13    3  
  4 Smits, David J            19 Rowan-MA                  NT    5:09.95    2  
  5 Sexauer, Cam J            20 Rowan-MA                  NT    5:12.75    1  
  6 Fox, Nicholas A           18 Usmma-MR                  NT    5:16.20  
 
Event 25  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Julie R          22 Rowan-MA                  NT      28.00    9  
  2 Breidenthal, Hallie M     20 Usmma-MR                  NT      28.10    4  
  3 Dineva, Polina K          20 Rowan-MA                  NT      28.77    3  
  4 Sherrill, Ella M          18 Usmma-MR                  NT      29.14    2  
  5 Coughlan, Miranda K       19 Rowan-MA                  NT      29.73    1  
  6 Wulff, Fallon M           18 Usmma-MR                  NT      30.99  
 
Event 26  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novak, Jesse D            22 Rowan-MA                  NT      23.28    9  
  2 Kayati, Jake R            18 Rowan-MA                  NT      23.79    4  
  3 Weaver, Caelin C          19 Usmma-MR                  NT      23.88    3  
  4 Haubrich, Maximilia k        Usmma-MR                  NT      24.72    2  
  5 Jepsen, Josh A            18 Usmma-MR                  NT      25.03    1  
  6 Boyle, Chris J            21 Rowan-MA                  NT      26.57  
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fentress, Blythe B        18 Usmma-MR                  NP     232.73    9  
  2 Finkbinder, Corrine A     19 Rowan-MA                  NP     223.65    4  
  3 Korengel, Kara            20 Usmma-MR                  NP     200.70    3  
  4 Buderus, Briana N         17 Usmma-MR                  NP     175.05    2  
 -- Walter, Mercedes          18 Usmma-MR                  NP    X157.28  
 -- Beadle, Kellie            19 Usmma-MR                  NP    X142.41  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piacente, Sean            22 Rowan-MA                  NP     331.95    9  
  2 Morris, Jon J             21 Rowan-MA                  NP     293.18    4  
  3 Fisher, Adam J            21 Usmma-MR                  NP     292.88    3  
  4 Kendall, Jordan M         19 Usmma-MR                  NP     245.79    2  
  5 Argueta, David            18 Usmma-MR                  NP     210.00    1  
  6 Shire, Chad               19 Rowan-MA                  NP     174.83  
  7 Gallagher, John L         18 Usmma-MR                  NP    x147.60  
 -- Curry, Thomas             19 Usmma-MR                  NP    X203.48  
 -- Flores, Leighton-Joshua   22 Usmma-MR                  NP    X176.78  
 -- Ly, Tony                  18 Usmma-MR                  NP    X133.28  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lou, Erica                18 Usmma-MR                  NT    2:22.54    9  
  2 Broome, Nikki             18 Rowan-MA                  NT    2:26.51    4  
  3 Burke, Amanda J           20 Rowan-MA                  NT    2:26.97    3  
  4 McCusker, Cayleigh M      20 Rowan-MA                  NT    2:29.20    2  
  5 Cosenza, Sara M           19 Usmma-MR                  NT    2:38.68    1  
  6 Griffin, Colleen          19 Usmma-MR                  NT    2:45.09  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kahl, Chris A             18 Usmma-MR                  NT    1:59.61    9  
  2 Moore, Michael L          20 Usmma-MR                  NT    2:02.75    4  
  3 Fisher, Colin A           21 Rowan-MA                  NT    2:02.77    3  
  4 Feuerstein, Eric W        20 Rowan-MA                  NT    2:03.09    2  
  5 Wister, Luke A            21 Rowan-MA                  NT    2:03.53    1  
  6 Jepsen, Josh A            18 Usmma-MR                  NT    2:03.82  
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowan University-MA  'A'                               NT    1:42.66   11  
     1) Dineva, Polina K 20             2) Karpinski, Bianca M 18         
     3) Sheehan, Julie R 22             4) Coughlan, Miranda K 19         
  2 Rowan University-MA  'B'                               NT    1:47.27    4  
     1) Landon, Belle F 18              2) Labenski, Emily 19             
     3) Mnich, Daria M 18               4) Moskalow, Gabby E 18           
  3 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT    1:47.94    2  
     1) Gathy, Meika G 18               2) Green, Jolyn L 17              
     3) Grod, Pamela R 20               4) Wulff, Fallon M 18             
  4 Rowan University-MA  'C'                               NT   x1:53.08  
     1) Basantis, Mandi R 19            2) McCusker, Cayleigh M 20        
     3) McKissick, Claire G 19          4) Brie, Cayla R 18               
  5 US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT    1:54.06  
     1) Slezak, Rebecca L 19            2) Ryan, Sarah E 18               
     3) Don, Catherine E 18             4) Cosenza, Sara M 19             
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 US Merchant Marine Academy-MR  'A'                     NT    1:26.04   11  
     1) Fu, Justin B 19                 2) Sasse, Karl C 17               
     3) Macedo, Matheus 19              4) Monahan, Nolan M 18            
  2 Rowan University-MA  'A'                               NT    1:26.56    4  
     1) Feuerstein, Eric W 20           2) Kayati, Jake R 18              
     3) Wojtowicz, Nate P 20            4) Morris, Jon J 21               
  3 Rowan University-MA  'B'                               NT    1:29.93    2  
     1) Gernhardt, Marc D 20            2) Shellem, John M 20             
     3) McSorley, Matt F 19             4) Sicinski, Adam J 19            
  4 US Merchant Marine Academy-MR  'C'                     NT    1:31.94  
     1) Hermosillo-Deboer, Zachary F 18 2) Weaver, Jordan A 19            
     3) Maxian, Daniel G 18             4) Reyes, Ian J 19                
  5 US Merchant Marine Academy-MR  'B'                     NT   x1:32.31  
     1) Butt, Austin T 22               2) Haubrich, Maximilia k          
     3) Hess, Zachary J 18              4) Moore, Michael L 20            
  6 Rowan University-MA  'C'                               NT   x1:33.96  
     1) Marte, Nick J 20                2) Schillaci, Matt J 19           
     3) Boyle, Chris J 21               4) Sexauer, Cam J 20              
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. US Merchant Marine Academy          152   2. Rowan University                    148